Výtvarno: Jak si vybrat správný štětec

 

Jako je pro kreslíře nejdůležitější nástroj tužka, tak pro malíře je to bezesporu štětec. Patříš mezi začátečníky a nevíš, jak si vybrat ten správný? Někdy stačí jen zkoušet a zjistit, které štětce ti bude vyhovovat a které ti dokáží pomoci s efekty, kterých chceš docílit. Štětců je mnoho a rozdělují se do mnoha kategorií.

Nejzákladnější rozdělení štětců je podle vlasu. Na přírodní a syntetický. Dále můžeme štětce dělit na ploché, kulaté oblé, kočičí jazýčky, atd…

 

 

Rozdělení štětců podle techniky použití:

Olejomalba 

Pro olejomalbu se používají nejvíce pravé štětinové štětce (jelikož pravý chlup vydrží v terpentýnu, aniž by pustil vlas nebo tvar). Nejčastěji se používá hovězí, vepřový či kuní chlup. V současnosti se ale využívají i speciálně upravené syntetické štětiny, které nepoleví ani v olejových ředidlech (ovšem ne všechny syntetické štětce jsou pro olejomalbu vhodné, proto je potřeba věnovat výběru vaší výbavy chvíli času a najít kvalitního výrobce). Ohledně tvaru záleží na každém malíři, co mu při práci vyhovuje

Akryl

Pro akrylovou malbu můžete využít ty samé štětce, jako pro olejomalbu (ovšem to neplatí naopak, viz výše) a zároveň jakýkoliv druh syntetického vlákna. Na výběr je opravdu velká škála různě hrubých a jemných variací a mnoho tvarů.

Akvarel

Pro akvarel je nejlepší variantou pravý chlup, běžně je k dostání veverka, sobol nebo kozí chlup. Existuje ale i mnoho kvalitních syntetických štětců, které se svými vlastnostmi blíží k pravým, cenově jsou výhodnější než pravé. Tvarově nejvíce využijete kulaté štětce, jelikož v sobě zadržují vodu a pozvolna ji uvolňují k malbě, nemusí se tedy tolikrát namáčet.

 

 

Nabídka štětců je na trhu opravdu velká, proto se vyplatí věnovat výběru štětců pro vaše malování více času. Určitě budete v průběhu malování zjišťovat, co vám vyhovuje nejlépe a co méně. Každý výtvarník je unikát a to co vyhovuje jednomu, nemusí samozřejmě vyhovovat jinému.

Pro začátečníka

Pro toho, kdo začíná malovat a nemá ještě tolik zkušeností, je nejlepší vybrat si levnější řady syntetických štětců od firem, které se ale zabývají také výrobou velmi kvalitních štětců. Je to z toho důvodu, protože si pak můžete být jisti, že i když štětec patří do kategorie ekonomické a levnější varianty, jeho vlas i uchycení vlasu bude v pořádku. Oproti obyčejným náhražkám štětců, které seženete kdekoliv i v potravinových řetězcích, vydrží mnohonásobně déle.

 

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *