Výtvarno: Jak si vybrat správnou tužku

Učíš se kreslit? Nebo se věnuješ kresbě, ale nemůžeš najít správnou tužku, se kterou by se ti dobře kreslilo? V tomhle Výtvarnu se ti pokusím popsat druhy tužek. Od rýsovacích až po ty kreslící.

Obyčejnou tužku používáme každý. Né každý ale ví, jaký je mezi nima rozdíl. Určitě si všichni vzpomeneme na ty, které jsme nosili na základce v penále a používali je v matematice na rýsování. Většinou to byly tužky HB, F, H, nebo 2H. Ne nadarmo má každá tužka svojé označení. Když se podíváš na obrázek níž, zjistíš, jak označení tužek funguje.

 

Na rýsování si zvolíme tužku středně tvrdou a tvrdou. A pokud se věnuješ kresbě, tak naopak sáhni po tužce s tuhou měkčí. Já osobně na kresbu používám tužky označení 4B, 6B a 8B. Tyhle tužky mají perfektně měkkou tuhu, která se krásně maže a tím pádem se s tužkami i dobře stínuje. Pokud si dělám lehký náčrtek, používám tužku s označením B. Řekl bych, že je nejměkkčí tužka, kterou lze beze stopy dobře vygumovat.

V každém papírnictví si myslím, že by měli mít na výběr ze všech tužek, a pokud ne v papírnictví, tak jistě tužky seženeš ve výtvarných potřebách. Já používám nejčastěji tužky značky Koh-i-nor, které koupíš samostatně, ale i v sadě. Cena tužek se pohybuje kolem 10 korun za kus.

 

A to je k tužkám všechno. Zapamatuj si tedy, že tvrdá tuha se tolik nezormazává a neotírá, tudíž má pořád stejnou sílu stopy a je tedy vhodná na čistší práci, jako je rýsování. Naopak tužky s měkkou tuhou se používájí v umělecké sféře, neboť se právě dobře mažou.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *