Výtvarno: Peroskresba a tečkování

Po dlouhé době jsem se rozhodl, že vám zase napíšu něco ze sekce výtvarna, která se vám posledně líbila. Dneska bych vám chtěl ukázat moje dvě, řekl bych nejoblíbenější, techniky kresby.Perokresbu a tečkování. Víceméně jsou obě hodně podobné. Pro inspiraci najdete v celém článku a pod článkem moje kresby. 

 

PEROKRESBA

K perokresbě budete potřebovat dámské perko, násadku a tuš. Pro začátek, nebo spíš na zkoušku, vám ale klidně postaačí propiska, nebo pero bombičkové. 

A teď co vám říct k výuce. Tahy perkem můžete vést náhodné, nebo v jednom, či dvou směrech. Já nejraději kreslím náhodnými tahy. A to možná i proto, že pokud uděláte někde o pár tahů víc nebo míň je vlastně jedno, protože nikdo nepozná, že jste udělali “chybičku”. Tahy můžete véste také v jednom směru, tam si ale musíte dát pozor, aby linky byly stejnavé. To ale také neplatí vždy. Nebo můžete kreslit ve dvou směrech. Linky potom vedeme křížem. A samozřejmě platí, že tam kde potřebujeme přidat stíny děláme tahů víc, a kde naopak potřebujeme světlo, tahy řídnou. Řekl bych ale, že pro začátek je dobré začít s náhodnými tahy. Myslím, že je to nejjednodužší forma perokresby. Za perokresbu ovšem považovat cokoliv, co vytvoříte perkem. (viz obrázky stromů níže)

        

 

TEČKOVÁNÍ

Tečkování je obdobná technika jako je perokresba. Vyjímkou je to, že při tečkování logicky neděláme čárky, ale tečky. Stejně jako u perokresby platí to, že tam kde potřebujeme vytvořit stín, tečky vrstvíme k sobě více a naopak tam kde potřebujeme světlo, tečky řídnou. Také platí, stejně jako u perokresby že chybovost lze vyloučit. Platí, že je jedno, kde uděláte o tečku víc nebo míň. K tečkování lze použít stejné perko jako u perokresby. Takže dámské. Je to ovšem obtížné, protože musíte dávat pozor, aby jste si neudělali kaňku. Já osobně preferuji slabé fixy, ale můžete použít i tužky a pastelky. Pokud jde o tužky, nejraději používám číslo 6B nebo 8B.

 

Doufám, že se vám dnešní Výtvarno líbilo a něco jste se přiučili. Pokud se rozhodnete vyzkoušet nějakou z technik kresby, tak mi určitě pošlete svoje výtvory na mejl, nebo na Instagram. Pokud ještě nesledujete můj druhý instagram, který věnuji výtvarnu, tak se mrkněte na @HonzikLaciArt.

Mějte se krásně. 

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *