Recenze: Kniha – Will Grayson, Will Grayson

Název: Will Grayson, Will Grayson
Autor: John Green a David Levithan
Pošet stran: 280
Vydáno v New Yorku v roce 2010
V Čechách vydala Euromedia group k.s. v roce 2016

Po hodně dlouhé době mě zaujala nějaká kniha. Miluji knihy a nerad je odkládám i když mě nebaví. Tuhle jsem nerad odkládal vždy když jsem měl něco důležitějšího na práci než čtení.

Zkusím vám tedy popsat stručně děj knihy. Doufám, že vás můj popis nikterak neodradí od přečtení. Děj se odehrává v Americe v Chicagu na dvou středních školách. Wil Grayson 1 (očíslování je nutné) vypráví svůj příběh a příběh svého nejlepšího kamaráda a spolužáka gaye Drobka Coopera, který mi povahově, v mnoha věcech, tak trochu připomíná sebe samotného. Celý příběh Willa Graysna 1 se točí právě kolem Drobka Coopera, který se neustále honí za tím, aby ho lidé měli rádi, brali ho vážně a rozhodne se napsat muzikál o sobě samým. Will Grayson 1 není z jeho nápadu nikterak nadšený, ale díky Drobkově muzikálu se W. G. seznámí s dívkou Jane do které se zamiluje, ale svou lásku k ní nedokáže projevit.. Nejdřív se s Jane setkávají na sešlostech pořádaných kvůli muzikálu, později také setkávají na koncertu, kam se vypraví s Drobkem. Týden na to se Jane, Drobek a W.G 1 domluví a vyrážejí na další koncert, kam ale Willa nepustí, protože mu není jednadvacet a má špatně udělaný falešný průkaz. Čeká tedy až koncert skončí a poflakuje se venku na ulici.

Will Grayson 2 žije na opačné straně Chicaga, kde vypráví svůj příběh. W.G. 2 se léčí na deprese a dá se říct že je permanentně v depresi. W.G. 2 je gay, ale tají to. Jedinou jeho kamarádkou je Maura, která ho ovšem podezírá a založí si falešný profil na chatu pod jménem Izák. W.G. 2 se do Izáka “zamiluje” i když ho nikdy neviděl. Jednoho dne se za Izákem vypraví přez celé město, aby ho konečně poznal. Bohužel je zklamaný, protože Izák se nedostaví a v tu chvíli mu také volá Maura, že ona je ve skutečnosti Izák. Ve stejnou dobu potkává Willa číslo 1. Dají se spolu do řeči. Později se k nim přidávají i Jane a Drobek.

Jak a kdo se do koho zamiluje vám vyprávět nechci. Jen vám řeknu, že příběhově je kniha opravdu zajímavá. A to samé platí i o zpracování knihy. Líbí se mi, že Willové se ve svém vyprávění střídají. Jednu kapitolu nám vypráví č.1 a druhou vypráví č.2 a takhle je to celou knihu na přeskáčku. O to je to zajímavější, když si čteme o jedné situaci z pohledu dvou odlišných lidí. Zároveň je kniha velmi čtivá, protože je napsána velmi jednoduše. Přesně tak, jako by jí psal středoškolák. Tu a tam narazíte na nějakou tu vulgaritu, takže bych jí nedoporučoval zrovna mladším čtenářům. U mnohých knížek mám problém se vžít do pocitu postavy a ten pocit jí věřit. V této knize jsem věřil každé postavě každou vlastnost a vždy jsem se dokázal vžít do děje.

Nuže, závěrem bych asi řekl jen to že já osobně jsem se u knížky hodně krát pobavil a věřím že se pobaví i jiní čtenáři. Knížka se čte velmi dobře a rychle bez jakéhokoliv zamýšlení se nad dějem. Knížku bych doporučil nejen pubertálním vrstevníkům, ale i starší (nemám tohle slovo rád) nebo spíše vyspělejší generaci (což jsem třeba já že?) 😀 Pokud jste již knížku četli, tak budu rád, když mi napíšete svůj názor na ní. A nebo pokud vás zaujala tahle moje “recenze” a rozhodnete se knížku díky mě číst, napište mi také.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *