Honzíkův Herbář #8: Sedmikráska Chudobka

Zdravím vás a zároveň vás vítám u úterního Herbáře. Já doufám, že si užíváte poklidného úterního volna, někde venku na zahradě. A pokud ano a válíte se třeba zrovna v trávě, tak se podívejte, jestli neležíte mezi sedmikráskami, protože o těch bude v dnešním herbáři řeč.

SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA

Sedmikrásku jako takovou vám asi nemusím nijak představovat. Nemusím vám určitě ani říkat, kde rostat a kde ji najít. Roste totiž takřka všude.

Přesto, že sedmikráska roste a kvete po celý rok, nejvhodnější doba ke sběru květů je od dubna do srpna. Moje teta, která je také bylinkově založena, mi vždycky říkala, že když mě bude bolet hlava, mám si utrhnout pár sedmikrásek a sníst jejich květy. A vážně to funguje. Sedmikráska je ale také vhodná při kašli a zahlenění, při nachlazení, nechutenství, poruchách trávení a kožních problémech. Také při bodnutí hmyzem a drobné ranky. Také posiluje plíce po prodělaném zápalu. Mírní podráždění a křeče při astmatu. Pomáhají také při bolestivých zánětech ledvin a močových cest.

Květy sedmikrásek můžeme jíst čerstvé přímo na louce, přidat je do jarních salátů a polévek, také jimi můžeme posypat chléb s máslem či tvarohem. Do salátů můžeme nasbírat i listy a květy použít na ozdobu. Sedmikrásku můžeme využít i na rychlé ošetření po hmyzím bodnutí. Stačí rozemnout utržený list a šťávou potírat postižené místo.

Pro přípravu sedmikráskového čaje potřebujeme 2 lžíce sedmikráskových květů a 2 dcl vroucí vody. Květy zalijeme vroucí vodou a necháme je 15 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme

 

Recept

Z květů sedmikrásek si můžeme připravit sirup proti kašli. Připravíme ho tak, že 500 sedmikráskových květů přelijeme 1 litrem vařící vody. V horké vodě omyjeme celý citron, pokrájíme ho a bez jadérek ho přidáme k sedmikráskám. Vše necháme louhovat do druhého dne. Pak směs scedíme do čisté nádoby, pridáme 0,5 kg cukru a svaříme do hustoty tekoucího sirupu. Sedmikráskový sirup s citronem plníme nejlépe do malých sklenic od dětské výživy.

 

Tak a to je z dnešního herbáře zase všechno. Já doufám, že jste se zase něco nového dozvěděli. Další Herbář vás čeká zase za týden. Do té doby vám přeji krásný týden, nebo se podívejte na jiné články, které na blogu připravuju. Mějte se krásně.

Váš Honzík 🙂

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *