Honzíkův Herbář #7: Bříza Bělokorá

Venku to spíš než na jaro vypadá na léto, všechno kvete a roste o měsíc dřív a já si to užívám. Vlastně mi vůbec nevadí, že se to přehouplo ze zimy rovnou na léto. Vítejte u dalšího dílu Honzíkova Herbáře. Dnes je to sedmý díl a tím už jsme se přehoupli za půlku. Dneska jsem vybral, a něco se dozvíte o Bříze Bělokoré.

 

BŘÍZA BĚLOKORÁ

Bříza Bělokorá je dřevina rozšířena po celé Evropě. Bříza kvete v dubnu a květnu, její listy sbíráme v květnu a červnu. Listy břízy jsou skvělé na revmatismus, dně a ledvin a močových cest. Dokáže zbavit organismus chloridů a jiných solí. Snižuje i krevní cholesterol. Mladé pupeny břízy, které sbíráme v březnu, ovlivňují činnost slinivky a jater, zlepšují činnost centrální nervové soustavy, posilují a omlazují organismus.

Kromně obvyklého čaje lze z listů břízy připravovat i koupel, nebo vlasový kondicionér. Koupele z březových listů jsou vhodné při revmatismu, protože podporují vylučování solí. Koupele také výborně prokrvují pokožku a zdokonalují její aktuální stav. Koupel se připravuje asi z deseti hrstí čerstvých nebo osmi hrstí sušených listů. Listy provaříme v pěti litrech vody a hotový odvaz vlijeme do vany. Koupel by měla trvat 10- 15 minut.

 

Recept

Mladé listy břízy si nasbíráme v březnu a v dubnu. Právě v té době mají největší koncentraci zdraví prospěšných látek. Obsahují například minerální látkytříslovuiny a mají antibiotické účinky. Pro přípravu čaje musíme zalít jednu polévkovou lžíci čerstvých nebo sušených listů 250 mililitry vařící vody. Potom necháme čaj přibližně deset minut louhovat a pak ho scedíme. Připravený šálek čerstvého čaje můžeme popíjet až třikrát denně.

 

Tak a to je z dnešního Herbáře všechno. Na další se můžete těšit zase příští úterý. A zítra se taky nezapomeňte mrknout na blog, protože vyjde první playlist měsíce. 🙂 Mějte se krásně.

Váš Honzík 🙂

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *