Honzíkův Herbář #6: Trnka Obecná

Vítejte u dalšího dílu Honzíkova Herbáře. Tak trochu jsem přemýšlel, jakou bylinku bych vám představil a vzpomněl jsem si, že venku právě kvetou trnky. Já doufám, že ještě stihnete vyrazit ven a trnky si nasbíráte.

 

TRNKA OBECNÁ

Trnka obecná je keř, nebo malý stromek. V našich podmínkách ji nejčastěji nalezneme u cest a na okrajích lesů. Pro léčebné účely sbíráme jak květ, tak i plod. Květy sbíráme od dubna do května. Ty pak sušíme v tenkých vrstvách. Plody potom sbíráme v její plné zralosti a to od září do října. Plody trnky obsahují velké množství tříslovin, ovocných kyselin, minerálních látek a vitaminu C. Posilují vyčerpaný organismus při rekonvalescenci a v době nachlazení. Květy mají výrazný močopudný účinek, a proto se přidávají do leledvinových čajových směsí a do směsí proti průjmu.

 

Recept

Čaj z trnky si připravíme tak, že 2 čajové lžičky květů přelijeme 0,2 l vřelé vody a necháme asi 5 minut louhovat. Pijeme 1krát denně 3-4 dny. Čaj slouží jako mírné projímadlo a pomáhá při potížích močového ústrojí včetně ledvin.

A  to je z dnešního Herbáře všechno. Já doufám, že se vám líbil a že se ještě stihnete vydat ven do přírody, nasbírat si květy trnek. Mějte se krásně a za týden nezapomeňte na další díl Herbáře.

Váš Honzík 🙂

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *