Honzíkův Herbář #5: Hluchavka Bílá

Vítejte u již pátého vydání Herbáře. V tom dnešním se dočtete o (v posledních letech) již zapomínané bylince.

 

HLUCHAVKA BÍLÁ

Hluchavka bílá je bylinka podobná kopřivě a dá se říct, že je to plevel, který nejdeme takřka všude. V příkopech a křovinách a je rozšířená po celé Evropě.

Pro léčebné účely sbíráme samotné květy, nebo celé kvetoucí vršky hluchavky. Květy sušíme v tenkých vrstvách. Musíme dát pozor, aby se nám hluchavka nezapařila, hrozilo by, že by nám květy zčernaly. Usušené květy uchováváme v hermeticky uzavíratelných obalech. Pokud by nám hluchavka zvlhla, tak je nepoužitelná.

Hluchavka příznivě ovlivňuje činnost orgánů, které mají muži a ženy rozdílné, proto je její použití pro obě pohlaví rozdílné. Má svíravé a stahující účinky, působí protizánětlivě a podporuje močení. Také ulehčuje odkašlávání a uvolňuje hleny. Ženskému organismu pomáhá při menstruačních problémech, posiluje dělohu a přináší úlevu při zánětech vaječníků. Mužskému pohlaví, hlavně ve starším věku, zase pomáhá při nedostatečném vylučování moči. Příznivě totiž ovlivňuje prostatu, uvolňuje močové cesty a podporuje léčbu i při jiných chorobách močových cest.

Pro obě pohlaví bez rozdílu je pak vhodná při nespavosti. Dokonce příznivě ovlivňuje trávicí a dýchací orgány. Proto ji můžeme oslazenou medem pít jako každodenní čaj. Na přípraavu čaje budete potřebovat 1lžičku sušeného květu hluchavky bílé a 2 dcl vody. Květy zalijeme vroucí vodou a než je scedíme, tak je necháme alespoň tři minuty louhovat. Čaj můžeme osladit medem. Při bolestivé menstruaci popíjíme tento čaj dvakrát denně.

 

Recept

Pokud nás trápí kožní potíže, nebo drobné ranky, můžeme vyzkoušet hluchavkový nálev. Na jeho přípravu budeme potřebovat 3 lžičky sušeného květu hluchavky a 4 dcl vody. Hluchavky zalijeme vroucí vodou a necháme přikryté louhovat dalších pět minut. Potom nálev přecedíme a ještě teplý používáme jako obklad na rány případně kožní choroby. Stejně tak ho můžeme vyzkoušet jako sedací koupel k ošetření nepříjemných hemerouidů. V tomto případě si připravíme nálev ze 30 celých vršků hluchavky a 3 litrů vody.

 

A to je z dnešního Herbáře v tomto týdnu všechno. Na další díl Herbáře se můžete těšit zase za týden v úterý. Pokud vám nějaký herbář utekl, tak se mrkněte do složky Herbář, kterou najdete po pravé straně tady na blogu. Doufám, že jste zase o něco chytřejší a nezapomeňte hodit lajk a nasdílet článek. Mějte se krásně a užívejta jara.

Váš Honzík 🙂

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *