Honzíkův Herbář (12): Vřes Obecný

Zdravím vás a vítám vás taky u předposledního úterního Herbáře. Dnešní herbář bude věnovaný krásné lesní bylince. Vřesu.

 

VŘES OBECNÝ

U nás v přírodě najdeme vřes nejčastěji v lesích. Má rád rašelinovou půdu. Také si ho ovšem můžeme vypěstovat doma v květníku. Je to nejen účinná bylinka, ale také pěkná květinka.

Pro jeho léčebné účinky se vřes sbírá a suší jeho jeho nať v době květu od července do září. Vřes má pozitivní vliv při léčení dny, revmatismu a otoků nohou. Doporučuje se také při zánětu ledvin a močových cest, protože je dokáže dezinfikovat. Navíc je považován za rostlinku, která nemá žádné vedlejší účinky.

Vřes obecný uklidňuje nervovou soustavu a proto se rovněž používá jako mírné sedativum. Protože podporuje pocení, můžeme ho využít při horečce a nemocech z prochladnutí. Sušená vřesová nať se přidává do čajových směsí používaných při zánětu ledvin.

 

Recept

Na vřesový čaj, který se užívá 3krát denně, potřebujeme 5 dílů vřesové nati, 5 dílů natě zlatobýlu, 3 díly natě přesličky, 1 díl natě jalovce a 2 díly natě šalvěje. 2 lžíce směsi zalijeme 0,5 l vařicí vody a necháme odstát.

Tak a to je z dnešního herbáře všechno. U dalšího se na vás budu těšit za týden. Bohužel to bude příští týden Herbář poslední. Určitě si ale nenechte ujít niné články na blogu a mrkněte se na můj nově spuštěný e-shop tady na blogu. http://honziklaci.cz/obchod/

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *