Honzíkův Herbář (10): Měsíček Lékařský

Nazdáreček a krásný den všem. Zase je úterý a to znamená, že je tu pravidelný Herbář. Dneska se podíváme na nejen krásnou květinu, ale také na účinnou bylinku.

 

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

Krásný měsíček lékařský se u nás ve volné přírodě nevyskytuje. Nepochází totiž z našich podmínek, takže si ho musíme sami vypěstovat na zahrádce. Jeho pěstování je ovšem velmi jednoduché.

Květy měsíčku sbíráme čerstvé a pouze chvilku před polednem. To proto, aby se v nich nenacházela žádná vlhkost. Protože je měsíček náchylný k plesnivění, sušíme květy ve stínu, aby se nezapařily, a jenom v tenké vrstvě. Pokud nemáte možnost si měsíček vypěstovat, seženete ho ke koupi sušený v lékárně.

Ze sušených květů si můžeme po celý rok připravovat odvary a čaje. Měsíček je totiž z jednou nejúčinnějších bylinek na ženské potíže. Dokáže upravit nepravidelnou a bolestivou menstruaci, mírní klimakterické potíže a umí léčit jaterní problémy. Dále pomáhá léčit při zánětu jícnu, střev a žaludku. Při vnějším působení hojí rány, křečové žíly a hemeroidy. Je skvělý také jako kloktadlo při bolestech v krku a při různých zánětech v dutině ústní.

Mast z měsíčku léčí krevní podlitiny a otoky. Také má schopnost zjemňovat a zvláčňovat pokožku a proto je oblíbený v kosmetice. Čerstvá šťáva z měsíčku má vynikající účinky při potírání pih a stařeckých skvrn. Také dokáže zmírnit přetíženou nervovou soustavu a snížit vysoký krevní tlak.

Téměř se neví, že měsíček lze používat i v kuchyni. Můžeme ho použít jako levnější náhražku exotického šafránu. Můžeme jím při vaření také obarvit rýži, máslo a různé pomazánky. Okvětní lístky lze použít i do salátů.

 

Recept

K léčbě včech zánětů v těle nám skvěle poslouží čaj z měsíčku. Do šálku nasypeme 6 květů čerstvého, nebo lžičku sušeného květu měsíčku. Zalijeme horkou vodou a necháme přikryté alespoň 5 minut blouhovat. Oslodíme cukrem, nebo medem a pijeme 3krát denně. Tento lahodný čaj nám uleví v případě, že se potýkáme s nemocí jater, podrážděným žlučníkem nebo jen potřebujeme posílit imunitu. Rovněž uklidňuje nepříjemné bušení srdce.

 

Tak a to je z dnešního herbáře všechno. Před námi jsou už jen poslední tři herbáře. Doufám tedy, že jste se zase něco nového dozvěděli a budu se těšit za týden, nebo u nějakého jiného článku tady na blogu. Taky se můžete podívat na YouTube na moje nové video o tom jak jsem běžel Vltava Run. Video najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=LmL5eZYnwP4

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *