Článek: Tři králové

 

A je to tady vážení. Dneškem nám končí Vánoce. v mnoha domácnostech se odstrojuje stromeček a sundavá výzdoba. Všichni, kdo jsme pekli cukroví ho už nemůžeme ani vidět a nadáváme na ostatní, že ho nikdo nežere a pečeme se s ním zbytečně. Každý rok to samé. Pravdou je, že Vánoční svátky končí a začíná masopust, ale víte co? Už letos nás čekají Vánoce znova 😀

 

Svátek Tří králů

Mudrci z Východu, tradičně označovaní jako Tři králové, jsou postavy z Matoušova evangelia, které navštívily Ježíše krátce po jeho narození v Betlémě a přinesly mu dary: zlato, kadidlo a myrhu. Upřesnění, že byli tři, že to byli králové a jejich jména, nejčastěji Kašpar, Melichar a Baltazar, přinesla až pozdější tradice, v Novém zákoně se tyto údaje nevyskytují.

V západní liturgické tradici je svátek Tří králů ztotožněn se slavností Zjevení Páně a církev jej na Západě i Východě slaví 6. ledna. Tento svátek je svou podstatou totožný se slavností Narození Páně, je dvanáctým dnem Vánoc a fakticky jím Vánoce vrcholí a končí. Svátek Tří králů upomíná na okamžik, kdy se Kristus zjevuje nejen izraelskému národu, ale všem; dává se rozpoznat jako král všech, které zastupují mudrcové z daleka.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *