Článek: Tipy na Vánoční EKO dárky

 

V rámci spolupráce, kterou jsem nedávno navázal, bych Vám v tomhle článku chtěl představit nový Eshop a blog NePlastu.cz. Jejím zakladatelem je Petr Ceh, student  Univerzity Palackého v Olomouci, kterému jsem položil i pár otázek, ohledně celého projektu.

 

 

Petrův blog a Eshop se zabývá problematikou plastů a na jeho eshopu si můžete objednat a zakoupit nejrůznější EKO produkty. Například Bambusová brčka, kokosové příbory, ekologické pytle na odpad, kokosové misky, plátěné tašky a spoustu dalších produktů, šetrných k přírodě. Za mě jsou to i super produkty vhodné jako Vánoční dárek. Jaké další produkty na Eshopu můžete čekat, nebo něco málo o problematice plastů, se dozvíte na eshopu NePlastu.cz nebo v následujících třech otázkách, které jsem Petrovi položil.

 

 

1. Právě jsi rozjel nový eshop a projekt s názvem NePlastu.cz, mohl by si říct něco málo o svém projektu?

Projekt je rozdělen do tří segmentů.

   První je e-shop, který nabízí bambusové brčka, kokosové misky, látkové tašky, zubní kartáčky z bambusu, spořiče vody, ale také eco friendly trička se zajímavým designem. Snažím se také dávat šanci šikovným lidem, kteří ve svém volném čase vytváří produkty pro podpoření myšlenky – omezení plastů.   Mám na mysli například ručně malované tašky, které považuji za téměř umělecké dílo. Tímto se snažím podpořit jejich autory a zviditelnit je.

   Druhým segmentem je osvěta u širší společnosti. Součástí webu je i blog – Problematika, kde se budou objevovat články, které se týkají plastového znečištění, nebo představení produktů, tipy atd.

   Poslední částí je od roku 2019 odvádět část zisku neziskovým organizacím, jenž bojují proti plastovému znečištění. Myslím si, že jde o velice zajímavou kombinaci, kdy jedinec může zakoupit produkt, který ho potěší, omezí díky němu plastové znečištění, dále si přečte nějaké informace o dané problematice a nakonec bude mít dobrý pocit u srdce, že vlastně část jeho peněz šla na dobrou věc. Na druhou stranu jde o velice náročný projekt, jak po časové stránce, tak finanční. Nejsem největší e-shop se zeleným mužíčkem v čele. Vše si hradím ze svých zdrojů z brigády, na web jsem sám s pomocí kamarádů a do toho ještě prezenčně studuji vysokou školu. Pevně věřím, že lidé v projektu najdou vyšší princip a odpustí mi určité komplikace, které mohou nastat.

 

2.Tvůj eshop a celkově i projekt a blog, se zabývá myšlenkou života bez plastů. Myslíš si, že jde plasty vymanit ze svého života úplně? Nebo pro ty, co ještě v tomto životním stylu a trendu nejedou: Má smysl omezovat používání plastů?

Použiji krásnou větu z dokumentu A Plastic Ocean (kdo neviděl, napravit). Plasty jsou úžasné, protože jsou trvanlivé. Plasty jsou strašné, protože jsou trvanlivé. Nejsem žádný ekoterorista, plasty jsou rozhodně dobrý vynález, pokud jsou správně užité. Nevyhazovat odpadky v přírodě, třídit odpad a hlavně zasadit se za to, aby byli plasty vyráběny z již použitých plastů, aby byla recyklace co největší a jednorázové plasty se snižovaly. Já to neberu jako životní styl, nebo něco co je teď trendy, jsem úplně normální kluk. Pouze selský rozum stačí k tomu, aby člověk věděl, že když jde na procházku do přírody, že tam plasty nepatří. Bohužel i přes to, se tohle děje. Rozhodně to smysl má, protože ty čísla a vědecké výzkumy jsou opravdu strašidelné. Plasty tvoří až 80 procent odpadu v mořích. (zdroj: OSN). A to, že ČR je vnitrozemský stát neznamená, že se na tom nepodílíme. Mikroplasty můžeme najít také v našich řekách a to si také spousta lidí neuvědomuje. Ona taková ryba na Vánoce s obsahem mikroplastů, které jsou pro člověka škodlivé už tak krásně nezní, že? Člověk se jen těžko omezí v používání plastů ze dne na den. Ale už jenom to, že nad tím začnu přemýšlet, přestanu používat plastové sáčky v supermarketu, nebudu lhostejně všude odhazovat nedopalky,  zlepším třídění ve své domácnosti je na první pohled malým gestem vůči přírodě, ale pokud to tak udělá většina společnosti tak zlepšení zaručeně dostaví.

 

3. Řekni svým potencionálním zákazníkům, na jaké další produkty se na eshopu mohou těšit?

   V současné době  pracuji na spolupráci, která by mi měla zajistit výborný produkt – EKO láhve na vodu. Dále se můžou zákazníci těšit na ručně malované tašky v limitovaných sériích, nebo motiv tašky na přání. Rád bych se také zaměřil na určité dekorace : Svíčky, lapače snů, záložky do knih atd. A upřímně nejvíce jsem zvědavý na vývoj ekologicky rozložitelných krytů na telefony, na kterých s kamarádem v současné době děláme.

 

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *