Článek: Šikana na pracovišti

Foto:blesk.cz

Zdravím všechny a vítám vás na blogu u pravidelného úterního článku. Dnes bych se chtěl věnovat velmi závažnému tématu, a to šikaně na pracovišti.

Tohle téma je pro mě aktuální, neboť se něco podobného stalo a děje u nás v práci a já bych vám chtěl tento příběh popsat. V článku jsem použil smyšlená jména. Každopádně se většinou řeší šikana ve školách a bohužel se šikana odehrává i mezi dospělými lidmi.

Nuže, hlavními postavami jsou Jarda a Petr (jména postav jsou smyšlená). Petr pracuje u firmy zhruba čtyři roky. Jarda necelý rok. Nikdy nebyl na pracovišti žádný problém, dokud se ve firmě právě neobjevil Jarda. Bohužel Jardovi nebylo do vínku dáno moc logického uvažování a je trochu jednodušší. Nechci ho tím nijak urážet, ale hraje to zásadní roli. Jarda je ve firmě využívaný spíše na pomocné práce, právě proto, že ostatní práci nezvládá, neboť mu chybí právě logické uvažování a mnohdy je práce složitá a ani ostatní, zkušení zaměstnanci si neví rady.

Petr, zaměstnanec, který u firmy pracuje několik let. Mladý muž, který má bohatého tatínka a ve firmě setrvá jen proto, že má zaplacené sociální a zdravotní pojištění a taky proto, že by se doma jinak nudil. Peníze ovšem nikdy neřešil. Častokrát i chodí s paklem peněz mezi ostatními zaměstnaci jen proto, aby se pochlubil, nebo aby mu asi ostatní záviděli, či si tím honí své malé ego.

Šikana začla nedávno a to malou nevinnou srandou. Kdy Jarda potřeboval s něčím poradit a Petr mu na to odpověděl, že za pětistovku mu poradí. Tohle od Petra slyšíte dost často, když mu řeknete, aby něco udělal, tak odpoví tímto. Vy mu na to odpovíte haha a dál to neřešíte. Stalo se ovšem to že Jarda mu pětistovku za radu dal. Petr mu jí sice druhý den vrátil, ale pak využil další situace, kdy Jarda potřeboval opět poradit a pětistovku od Jardy dostal. Tentokrát mu jí nevrátil.

Tahle šikana postupovala tak, že Petr dělá Jardovi naopak naschvály, aby byl v newnázích a aby potřeboval od Petra pomoc. Je to sprosté, nemyslíte?

Když jsem se tohle dozvěděl, tak jsem ihned informoval vedení firmy a samozřejmě jsem se snažil Jardovi domluvit, aby žádné peníze nikomu nedával a vždy chodil za radu za někým jiným a všechno hlásil. Jenže je tam velké ale. Jarda se Petra bojí, navíc se nechce cítit jao práskač a tak zatlouká a když se ho kdokoli zeptá na to, jestli si od něj Petr bere stále peníze, tak zatlouká a tvrdí, že ne. Je to přesný příklad šikany, jako probíhá i mezi dětmi na školách.

Ač jsem zalarmoval vedení, tak s tím nedokáže nic moc udělat, dokud Jarda nepřizná, že se něco takového děje. Samozřejmě, že se to děje, protože Petr chodí a chlubí se tím, jak je Jarda blbej a kolik z něj vytáhl peněz. Vedení tedy jediné co zatím může, tak pohrozit Petrovi, který bude tvrdit, že se nic takového neděje a spoléhat na to, že Jarda se Petrovi postaví, pochopí, že má zastání ostatních zaměstnanců, postaví se strachu a přizná, že ho Petr šikanuje.

Tenhle příběh je pravdivý a momentálně aktuální. Nikdo z jiných zaměstnanců neřekl ani slovo, že se něco takového děje. Když jsem se to dozvěděl, tak jsem ihned jednal a teď se snažím proti tomu bojovat a pomoct Jardovi jak se dá.

Závěrem bych vám chtěl napsat, že pokud víte o něčem takovém, že se na pracovišti děje, tak to prosím nahlašte. Ať už se to děje vám, nebo vašim kolegům. Není to ani práskačství ani ostuda. Každý má právo na to, aby se v zaměstnání cítil dobře a aby ho práce bavila a nebál se do ní chodit. Pokud s tím nedokáže udělat nic zaměstnavatel, nebo to dokonce odmítne řešit, tak to klidně nahlašte na pracovním úřadě, kde vám poradí, jak se zachovat, nebo to začnou řešit oni přes inspektorát práce. Dokonce můžete zajít i na policii, která se zabívá i těmito případy a poradí vám. Hlavně to nenechte zajít daleko a vždy to prosím ohlaste, ať už jste v pozici šikanovaného, nebo svědka.

A to je z dnešního článku všechno. Doufám, že si z tohodle článku vezmete ponaučení. Mějte se krásně.

 

Mrkněte na eshop: http://honziklaci.cz/obchod/

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *