Článek: NEPLASTUJ !

Nedávno jsem vás párkrát na IG vyzíval, aby jste se připojili k výzvě #NEPLASTUJ, kterou asi nejvíc rozjela blogerka a kuchařka ChefKamu. V tomhle článku bych vám chtěl napsat pár rad, jak se vyhnout plastům a jak tím pomoci naší krásné přírodě. Plasty jsou totiž v naší dnešní době velkým problémem. Je teda pravda, že asi nejde úplně vymanit plasty z našeho života. Už jenom proto, že spousta, nebo spíš většina potravin je bohužel v plastech baleno. Je ovšem spousta způsobů, jak se plastům v našem životě vyhnout.

 

1. Místo igelitek používej bavlněné, nebo papírové tašky

Říká se, že Český národ je přeborníkem v používání igelitových tašek. Je teda pravdou, že v posledních letech jsou velkým hitem tašky papírové a hlavně tašky bavlněné, za což jsem hodně rád. Já sám nosím plátěné tašky už spoustu let. Po pravdě jsem nikdy igelitové tašky nepoužíval. Vlastně se mi vždycky hnusily a hnusí se mi dodnes. A co si budeme povídat, plátěné tašky s nějakým hezkým potiskem jsou mnohem lepším módním doplňkem, než igelitka z obchoďáku. A nejen to! Dají se používat neustále dokola, bez toho, aniž by jste škodili přírodě. Ruku na srdce, pokud používáte igelitky, kolikrát za sebou jednu igelitku použijete. Já myslím že ji většina použije pouze jednou a vícekrát ne. A kupovat si při každém nákupu igelitku novou není zrovna košer a nejlepší způsob šetření přírody. Pokud to ještě nevíte, tak v obchodě tady na blogu najdete bavlněné tašky, které si můžete objednat. Mrkněte na ně tady: http://honziklaci.cz/kategorie-produktu/latkove-tasky/

 

2. Místo plastových brček používej papírová, nebo žádná

Dalším velkým problémem jsou brčka, do kterých se v oceánech zamotávají zvířata. Pokud vyrazíte na párty, tak vám jistě barman do drinku automaticky dá brčko. Asi nejhorší je to, že vám dá do každého dalšího drinku nové. Je mi jasné, že pokud se člověk dobře  baví s přáteli na baru tak na brčko úplně zapomene. Pokud si ovšem vzpomenete, tak brčko odmítněte, nebo alespoň použijte jedno a to samé brčko do všech ostatních drinků.

 

3. Ovoce, zeleninu a pečivo nakupuj do frusaků

Dalším takovým velkým hitem jsou Frusaky. Nebudu vám lhát, že ani já si pokaždé nevzpomenu na to, abych frusaky použil. Ale učím se to. Pokud nevíte co je to frusack, tak jsou to tyhle látkové pytlíky: https://frusack.com/ . Pokud jste ovšem zruční a umíte šít, mužete si svůj frusack ušít ze starých nepoužívaných záclon.

 

4. Nepoužívej odpadkové pytle.

Teď si možná řeknete, co je to za radu. Každopáně nedávno jsem se na tohle téma bavil s mamkou a ta mi říkala, že dřív se žádné odpadkové pytle nepoužívali. A vlastně je to pravda. Já sám si pamatuji, že jsme do odpadkového koše dávali noviny, aby se odpadky nelepily na stěny koše a pak se prostě vynesl celý koš. Teď si třeba řikáte, že koš vynášíte cestou do práce a určitě se vám pak nechce s celým košem vracet domů. Pojďme si ale říct, že jde zase jen o to zvyknout si, kdy koš budeme vynášet. A třeba vám taky poradím to co dělá moje babička. Babička odpadkové pytle používá, ale jeden pytel jí vyrdží třeba dva týdny. Když jde vynést odpadky, tak pytel pouze vysype, pokud je od odpadků mokrý, tak ho nechá venku chvíli oschnout a použí vá ho znova. I když nejde o úpkné nepoužití pytlů do odpadkového koše, tak jde alespoň o menší spotřebu plastů,  a i to se počítá!

 

5. Pořiď si lahev na vodu

Když vidím, jak moc se používají plastové lahve, tak je mi do breku. Je mi jasné, že někteří z vás do sebe denně ládujou jednu limonádu za druhou. Teď vám zase řeknu pár věcí o těhlech bublinkových zabijácích. Vůbec netvrdím, že si nekoupím občas Kofolu v pet lahvy (i ta se dá koupit ve skle). Není ovšem pravidlem, nebo spíš nenám ve zvyku požívat limonády každý den. Limonádu v pet lahvy si koupím třeba jednou do měsíce ajinak piju vodu. A teď teda k těm limonádám. Vít že limonády jsou tím nehorším, co můžete pít? Že obezita, kterou trpí v dnešní době tolik lidí není způsobená fastfoodama, ale především požíváním přeslazených limonád? Takže odložte limonádu a raději popadněte sklenku vody. Nejen, že voda více uhasí vaší žízeň, protože neobsahuje cukry, po kterých žízeň máme, ale uděláte tím i něco pro svoje zdraví. A jak teda omezit použití pet lahví pokud třeba jedete na vejlet? Vodu si určitě totiž můžete můžete napistit do lahve. Dneska jsou ke koupení lahve třeba plechové, nebo já jsem si pořídil dokonce ozavíratelnou lahev skleněnou, kterou používám na pití v práci, do které si napustím vodu a když  mi dojde, tak jí jednoduše napustím znova.

 

Tak a to je z tohodle článku všechno. Určitě najdete spoustu dalších způsobů, jak omezit plasty. Napište mi na IG, jak s plasty bojujete vy. Jaké nápady na NEpoužívání plastů máte. A ještě o jedno vás poprosím! Šiřte myšlenku STOP PLASTŮM dál, třeba šířením tohoto článku. Nedlabejte na to a snažme se udělat naší planetu hezčím místem. Mějte se krásně a #NEPLASTUJ

Váš Honzík 🙂

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *