Článek: Filmy, které musíte vidět (2.část)

Nedávno jsem vám na blog psal článek o filmech, které mě upoutali, nebo se mi delší dobu líbí a rád se k nim vracím. Protože se vám článek líbil, tak jsem se rozhodl napsat vám pokračování, ve kterém najdete zase pár zajímavých filmů, které si určitě zamilujete. Dneska jsem se do článku rozhodl dát i pár filmů, které si možná nezamilujete, ale určitě by jste je měli vidět. Film Mandragora a Proč? jsou natočené podle skutečných událostí, které se stali v našem bývalém Československu.

 

1. Mandragora

Tenhle film je dost psychologický a námětem pro něj je chlapecká prostituce. Hlavní postavou je patnáctiletý Marek, který žije se svým otcem, od kterého uteče a vydává se na vlastní pěst do Prahy. Tam ho hned odchytí pasák, který mu nabídne pomocnou ruku a práci. Z prvu mu nechá čichnout si k penězům a blahobytu, později se ovšem zoufalý a ponížený Marek uchyluje k drogám, které pro něj zanmenají bohužel smrt. Celý film odráží skutečnou Pražskou scénu chlapecké prostituce devadesátých let. Ve filmu zaznívají i pravá jména drogových dealerů. Námět je postavený na předchozích režisérových dokumentech.

 

2. Voda pro slony

Tenhle film jsem si zamiloval hned na první shlédnutí. Mladý polský chlapec žijící v Americe přijde o rodiče při autonehodě. Protože jejich dům není splacený, tak ho automaticky zabavuje banka. Mladý Jacob odchází bez ničeho pryč z domova. Osud ho ovšem zavál do vlaku světoznámého cirkusu Benzini a protože hospodářská krize právě vrcholí, tak si mladý Jacob uvědomuje, že je cirkus pro něj spása. Protože Jacob vystudoval Veterinu, tak se u cirkusu uchytí velmi dobře. V cirkusu se ovšem zamiluje do principálovo ženy, která vystupuje jako krasojezdkyně. Jak všechno dopadne se dozvíte ve filmu.

 

 

3. Proč?

Příběh je inspirován skutečným případem, který si mnozí dodnes pamatují, kdy skupina většinou mladistvých vlajkonošů zdemolovala nejen vlakovou soupravu, v němž cestovali na fotbalový zápas, ale ohrožovali navíc spolucestující i osamělou průvodčí. Stále působivá výpověď si všímá i mravní devastace, i rodiče pachatelů odmítají přijmout svůj díl odpovědnosti.

 

4. Bezva ženská na krku

Já teda moc Český filmy a komedie vůbec nemusim, ale tenhle film teda můžu. Sympatická Eliška je na plný úvazek milující manželkou charismatického a bohatého Pavla. Ten ovšem požádá o rozvod. Eliška se rozhodne žít úplně nový život. odstěhuje se do malá středočeské vesnice, kde pracuje jako učitelka v místní škole. Starosta vesnice nastěhuje Elišku do domu k místnímu hrobníkovi, který se chová jako ten největší hulvát a ženský nesnáší. Eliška si ovšem nenechá nic líbit.

 

5. Václav

Václav je vesnický zaostalec, který ve svých čtyřiceti letech stále žije se svou maminkou a celé vesnici je k smíchu. Matka v něm však vidí dobráka s chlapeckou duší a odmítá ho umístit do ústavu. Celá vesnice má neustále opačný názor. Vše vyvrcholí střetem bratrů o lásku milenky Lídy, který končí trestným činem. Václav putuje do vězení a matka žádá o prezidentskou milost. Ta je však ke vší smůle podmíněna peticí spoluobčanů.

 

6. Venkovský učitel

Film popisuje příběh třech hlavních postav. Učitele, Marie a Chlapce, jejichž náhodné setkání rozpoutá velký příběh lásky, přátelství a odpuštění. Každá z postav si s sebou nese tajemství, každá touží po lidské blízkosti.

 

7. Brooklyn

Po dlouhé době jsem narazil na krásný film, ke kterému se jistě čas od času vrátím. Film vypráví příběh mladé dívky z Irska, která se v padesátých letech rozhodne odjet do Ameriky. A to díky svojí sestře, která si pro ní přeje lepší život. V první chvíli to vypadá, že se slušná dívka z Irska v Americe nechytí. Zlom však nastává, když se zamiluje. Pokud stále věříte na lásku stejně jako já, tak vám tenhle film moc doporučuju.

 

8. Pianista

Už v prvním článku jsem psal, že válečné filmy vůbec nemusím. Film pianista mě ovšem zase něčím nadchnul a rád se k němu čas od času vracím. Píše se rok 1939 a Szpilmanovi je 28 let. Polsko je napadeno německými vojsky, která brzy přicházejí i do jeho hlavního města Varšavy. Téměř okamžitě jsou uplatněny tvrdé restrikce vůči zdejší židovské komunitě. Szpilman i jeho rodina žili spokojeným životem. Nyní jsou nuceni nosit židovskou hvězdu. Docházejí jim peníze a jídlo. Později jsou odsunutido tábora obehnaného vysokými ploty. Szpilman před německými vojsky utíká a ukrývá se, kde může.

 

Jako v prvním článku, tak i v tomhle je osm filmů. Ten první článek najdete tady. Doufám, že mezi těmito osmi filmy najdete některý, který vás zaujme. Pokud u Vás bude mít i tento druhý článek stejný úspěch jako ten první, tak vám připravím další pokračování. Mějte se krásně. 🙂

 

 

 

 

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *