Článek: Co s domácím mazlíčkem, když jedu na dovolenou?

Blíží se nám léto a s ním čas letních dovolených. Né že bychom v zimě na dovolený nejezdili, ale v létě jsou dovolené větším hitem. A s dovolenou přichází otázka, co s domácím mazlíkem? Jistě, tenhle článek je teda spíš pro ty, co nějaké domácí zvířátko má. Já domácího mazlíčka vlastním. Je to moje kočka Gaguška.

Pravda teda je, že já na dovolený moc nejsem, ale jsem spíš zastáncem kratších jednodenních, maximálně víkendových, výletů. Taky je pravdou, že málokdy zůstává moje kočka doma sama, protože vždycky je někdo, kdo mi Gagušku okoukne. U svojí Gagušky mám vyzkoušené, že dva dny vydrží doma sama. Vystačí si s plnou miskou granulý i vody. Musim ale podotknout, že mi to vždycky trhá srdce jí nechávat takovou dobu doma. I když teda většinou neplánuji nějak extra dlouhé cesty, tak jsem popřemýšlel a dal dohromady pár nápadů, rad, nebo takových typů, co s mazlíčkem, když na dlouhou cestu vydáte.

Než se pustím do rezepisování různých typů, tak musím říct, že pokud jste vlastníky kočky, tak si dejte pozor! Cestování s kočkou z vlastní zkušenosti nedoporučuju. Kočky totiž cestování a změnu prostředí velmi špatně snáší. V těch “lepších” případech může vaše kočka trpět nechutenstvim, nebo může být ze změny protředí unavená a celou dovolenou prospí, taky by vám mohla utéct a snažit se dostat domu. To mají kočky ve zvyku. Ze změny prostředí můžou kočky také přestat chodit na záchod a jsou náchylnější k nemocem. V tom nejhorším případě se také může stát, že kočka zemře. Samozřejmě vás nechci vystrašit, je to individuální a pokud je vaše kočka zvyklá na cestování, tak se bát nemusíte. Pokud ovšem s vaší kočkou necestujete a dělá jí problém i cesta k veterináři, která jí vyčerpá a vystraší, tak určitě žádné dlouhé cestování a změny prostředí nedoporučuji.Každopádně dlouhé cestování nedělá dobře ani psům, ale cestování po tuzemsku jistě zvládnou mnohem lépe než kočky.

1. Vezměte mazlíka s sebou

Pokud jste vlastníkem pejska, je určitě nejlepší variantou ho vzít s sebou. Samozřejmě pokud cestujete u nás po tuzemsku. Satčí jen, aby jste zvolili vhodnou lokalitu a ubytování. Cestování, nebo dovolená v ČR má taky výhodu v tom, že nemusíte řešit pasy, pes bude určitě rád, že je s vámi a procházky v neznámém prostředí si váš pes určitě užije. V dnešní době existuje spousta penzionů a kempů, kam můžete přijet za příplatek se svým mazlíčkem. Samozřejmě si dopředu zjistěte, zda v daném penzionu, kam máte namířeno, budete se svým mazlíčkem ubytováni.

Pokud se ovšem rozhodnete cestovat se svým mazlíčkem za hranice, tak si zjistětepodmínky cestování se zvířetem v dané zemi a poraďte se s veterinářem. Pro cestování do zahraničí s mazlíčkem platí, že i váš čtyřnohej kamarád bude potřebovat pas, který vám vydá veterinář. Taky bude váš malej kámoš potřebovat různá očkování a mikročip. Určitě cestu do zahraničí se svým mazlíčkem neberte na lehkou váhu a pořádně si vše zjistěte a poraďte se s veterinářem. Určitě by jste nechtěli kvůli vaší nedbalosti skejsnout někde v cizině na letišti.

 

2. Najděte si vhodné hlídání. Poproste příbuzné, nebo kamarády

Pokud jedete někam, kde nejsou zvířata povolena, nebo by bylo cestování s nimi velkou komplikací, je určitě jednou z nejlepších variant nechat svého mazlíčka na hlídání svým příbuzným, nebo známým. Se psem je to určitě jednodužší. Stačí jen třeba na víkend zkusit pejska otestovat, jestli hlídání zvládne. Psi se mnohem lépe přizpůsobují cizímu prostředí a tak určitě nebude problém ho dát hlídat například ke svým příbuzným. Navíc pes bude klidnější, když bude ve společnosti člověka, kterého zná. U kočky je to větší problém, protože ta si na cizí prostředí zvyká hůř a tak je určitě mnohem lepší ji nechat doma a spíš někomu z příbuzných, nebo z důvěryhodných osob přenechat klíče od bytu. Kočka má totiž ráda svůj rytmus a hodně se fixují na prostředí. Některé kočkymají (ač se to nemusí zdát) plachou povahu a může je narušit i příchod cizího člověka do domácnosti. Některá kočka na to může reagovat například tím, že místo na svůj záchod se vám vyčurá například na koberec. I tak si ale myslím, že takováhle forma hlídání je nejlepší. Přinejmenším pro kočky je určitě lepší, když s nimi cetovat nebudete a přenecháte hlídání jiným.

 

3. Využití profesionální hlídací sluby

Další možností je zpoplatněná služba hlídání, kdy se zvíře začlení po dobu vaší dovolené do náhradní rodiny (což bych asi teda svojí kočce neudělal), nebo k vám může chůva přicházet domů. Tahle forma hlídání je ovšem mnohem dražší než třeba zvířecí hotely.U koček se ovšem návštěva takzvané chůvy pohybuje zhruba od 160 korun na hodinu, což odpovídá zruba ceně za ubytování za den ve zvířecím hotelu

4. Využijte služeb zvířecího hotelu

Jak už jsem zmínil u předchozího bodu, tak jde využít služby zvířecího hotelu. Dneska jich na trhu objevíme spoustu. Hotely se určitě liší cenou i kvalitou. Určitě doporučuji zapátrat a určitě si pročíst reference návštěvníků (nebo teda spíš lidí, kteří využili hotelu pro svého mazlíčka) Určitě vám i doporučuji hotel navštívit a podívat se, kde jsou zvířátka ubytovaná a jak je s nimy zacházeno. Zjistěte si určitě, kdo má pejsky na starost a jak často je venčí. Taky jak třeba venčení probíhá, jestli pouze v areálu hotelu, nebo formou procházky. Taky si zjistěte, da můžete svému pejskovi, nebo kočičce přivést i svojí oblíbenou značku krmení, nebo zda je například v ceně ubytování i možnost přikoupení stříhání, dentální hygyena, nebo aromaterapie. Jedinou podmínkou pro přijetí vašeho zvířátka do hotelu, je platný očkovací průkaz.

 

A to je z dnešního článku o mazlíčkách všechno. Ať už zvolíte jakoukoli formu hlídání vašeho zvířátka, tak doufám a věřím, že uděláte to nejlepší pro to, aby bylo vaše zvířátko spokojené. Mějte se kráně.

Váš Honzík 🙂

Mrkněte na eshop, kde třeba najdete nové Eko tašky: http://honziklaci.cz/obchod/

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *