Knížka: Narodil se tímto způsobem – Kdy říct ,,miluji tě” ?

Když poprvé řeknete ,,miluji tě“, ve vztahu se tím vždycky něco změní. Měli bychom sebrat odvahu, anebo vyčkávat, až to vysloví ten druhý? A dočkáme se toho vůbec někdy?
Kolikrát v životě jste někomu jako první řekli ,,miluji tě”, aniž jste tušili, co vám dotyčný (nebo dotyčná) odpoví? Já osobně jsem to udělal už několikrát. Nikdy se mi ale moje zamilovanost nevrátila i z druhé strany ke mě. Nebo jsem lásku a zamilovanost necítil. Popravdě řečeno, jsem si s odstupem času vlastně oddechl. Nerad jsem měl ale v hlavě myšlenu, zda i on nevyčkává a nemusím se nikdy dočkat slov ,,miluji tě”.
Říct ,,miluji tě” je ovšem velmi riskantní záležitost. Znamená to odvážně se vydat do neprozkoumaného terénu, stát se zranitelným na nejcitlivějším místě. Protože kdo z nás by chtěl jako odpověď na svoje vyznání uvidět v očích toho druhého rozpaky, anebo hůř, děs a paniku?
Po dlouhých studiích vztahů, kterými jsem prošel, jsem přišel na to, že mužům trvá mnohem déle, než se zamilují. Zjevně se neřadím mezi muže. Ač mi penis říká ,,jsem muž” hlava mi říká ,,muž s duší ženy”. Je tedy možné, že muži zpracovávají své emoce pomaleji? Je možné, že když vám muž řekne, že vás miluje, tak to vlastně tak opravdu necítí? Mám tedy na tato dvě krásná, a někdy i děsivá slova, odpovědět ,,děkuji?” Nebo ,,taky tě mám rád”, i když v hloubi duše vím, že ho miluji, a čekat až se jeho emoce opravdu projeví a pochopí je? Takových keců si můžu vymýšlet spoustu. ,,Udělal bych pro tebe cokoli” ,,moc mi na tobě záleží” ,,taky tě mám rád” Co když o měsíc později udělám to samé. V intimní chvilce se mu zadívám do jeho hlubokých černých očí a zašeptám ,,MILUJI TĚ.” Je mi úplně jasné, co udělá. ,,Vyšuká ze mě mozek, kamaráde!”
Pravidla, kdy říct svému protějšku ,,miluji tě”, jako například ,,až na desátém rande” nebo ,,po čtyřech měsících” jsou v reálném životě většinou k ničemu. Jediné skutečné pravidlo, které mám ze svého sebepoznávání zaručeně potvrzené je: Ujistěte se, že vy a ten druhý mluvíte stejným jazykem. Může se stát, že svému příteli řeknete ,,miluji tě” a máte na mysli: ,,Děje se mezi námi něco úžasného a měli bychom tomu dát šanci.”
Říct ,,miluji tě” je vždy riskantní. Dokonce si odvážím říct, že to nejriskantnější, co vás ve vztahu potká a může vám to způsobit velká, těžko se hojící zranění. Ale zároveň je to jeden z nejkrásnějších darů, které můžete darovat druhému…i sobě.

 

©Honzík Lací 2015
©NARODIL SE TÍMTO ZPŮSOBEM 2015

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *