Krásy Jižních Čech: Hrad Helfenburk

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu. Ač mám Helfenburk skoro za humny, tak jsem nebyl schopný se sem dlouho vypravit. A protože venku počasí ještě přeje posledním výletům, tak jsem se konečně rozhoupal. A jsem rád, že jsem to udělal.
Já zříceniny hradu miluju. Představuji si, jak asi takový hrad mohl původně vypadat, jak zdobeny a vybaveny byly jeho komnaty. A Helfenburk díky své rozloze a zachovalosti, k takovým představám vybízí. K Helfenburku se budete muset projít kilometrovou procházkou po asfaltové cestě krásným lesem. Cestou si můžete pročíst naučné tabule o tom, co se v takovém lese děje. A také potkáte nespočet krásných a obrovských mravenišť.

Hrad Helfenburk asi 7 km od Bavorova patří svou rozlohou 1,27 ha mezi největší zříceniny v České republice. Dobře zachovaný je obranný systém soustavy dělových a obranných bašt. Součástí zříceniny jsou i zbytky rozlehlého dvoulodního paláce. Romantické prostředí Helfenburku je poslední dobou stále častěji využíváno k svatebním obřadům a zajímavým kulturním akcím. Na hradě bylo samozřejmě natáčeno i několik pohádek. Například Princezna ze Mlejna a v lesích kolem hradu bylo natočeno sídlo čarodějnice ze stejnojmenné pohádky.

Na zříceninu se platí vstuné 60 korun a najdete tam i kiosek s občerstvením a příjemným posezením na prvním nádvoří hradu. V ceně vstupného máte možnost vystoupat i na jednu z hradních věží, kde je nádherný výhled do všech stran jihočeské krajiny.

Z historie hradu

V roce 1355 král Karel IV. vyhověl žádosti bratří z Rožmberka a povolil jim vystavět hrad na vrchu Malošín. Po smrti posledního z bratrů Rožmberků jejich potomci neudrželi helfenburské panství a hrad se na čas stal majetkem Jana z Lobkovic a později Jana ze Švamberka. Roku 1503 se vrací Helfenburk znovu do rukou Rožmberků. V roce 1593 prodal vladař Petr Vok celé helfenburské panství s tehdy již pustým hradem prachatické obci za 20 000 kop českých grošů.

Po bitvě na Bílé hoře roku 1620 připadlo helfenburské panství královské komoře. Král Ferdinand II. daroval roku 1622 starý a pustý hrad Janu Oldřichovi knížeti z Eggenberka. Později přešel hrad do rukou Švarcenberkům, jimž patřil až do provedení parcelace panství Netolice – Libějovoice na základě zákona o pozemkové reformě. V současné době je hrad Helfenburk pod správou města Bavorov.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *