Článek: Moje pokojovky 9.část

Už je to zase delší dobu, kdy jsem vám sepsal článek o pokojovkách, které mám doma a jak je pěstovat. Protože u mě byla moje ségra a ta napočítala, že mám doma už devadesát kytek, tak mi došlo, že mi jich spousta přibylo a vůbec nic jsem o nich nenapsal. Samozřejmě můžete sledovat Instagram @pokojovka, který věnuji pouze pokojovým rostlinám a kde jsem aktivní a rostliny i s návody na pěstování přidávám na profil. Také se můžete podívat tady na blogu do rubriky pokojovky, kde najdete veškeré články věnované pokojovkám. V tomto článku vám vždy představuji čtyři pokojové rostliny a dnes tomu nebude jinak.

 

PEPŘINEC

Pochází z tropických lesů Jižní Ameriky. Můžeme se setkat s velkým množstvím druhů i forem.

Jak Pepřinec pěstovat?
Má rád dobře osvětlená stanoviště, ale nikoliv přímé slunce. Všechny druhy Pepřince pak mají rády vysokou vlhkost vzduchu. Zaléváme mírně, rostlina si ukládá vodu do listů. Při nadbytku vody rostlina zahnívá. Pepřinec nemá rád velké květináče, protože nemá velký kořenový systém. Proto ho nemusíme ani každoročně přesazovat. Množí se lehko stonkovými řízky.
POPÍNAVÝ FILODENDRON
Je populární liána, jejíž šlahouny dosahují délky až 2 metry. Dobře roste na opoře, ale hodí se i k pěstování v závěsných nádobách. Po několikaletém pěstování se dokonce stává, že filodendron rozkvete. Vyraší na něm palice s červeným toulcem
Jak se o filodendron starat?
Má rád světlé stanoviště s množstvím rozptýleného světla. Snáší ale dobře i polostín a stín, i když pak roste pomaleji. Zálivka by měla být taková, aby měl filodendron stále vlhký substrát. V zimě pak čekáme, než zem mírně proschne. Rostlina má ráda časté rosení. Množení je velmi jednoduché, kdy řízek dobře a rychle zakoření ve vodě.
FICUS LYRATA

Je nejmohutnější ze všech pokojových fíkusů. Jeho krásné listy dosahují délky 30 centimetrů a šířky až 25 centimetrů, které tvarem připomínají lyru, nebo housle. I v místnostech dosahuje velkých rozměrů, proto se doporučuje spíš do velkých pokojů a hal. Má větší nároky než fíkus gumovník a roste o něco pomaleji.

Jak se o fikus lyrata starat?

Má rád světlá stanoviště, ale snese i polostín. Má rád pokojovou teplotu kolem 19 stupňů a vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu., proto ho často rosíme. V zimě udržujeme substrát stále vlhký, v létě zaléváme o něco více. Lyratu množíme pomocí řízků, které musejí mít alespoň 4 až 5 listů. Řízek pak dobře zakoření ve vodě.

 

PRYŠEC BĚLOŽILNÝ

Nenáročný pokojový druh, který se rychle rozrůstá. Při poranění silně mléčí. Čtyřhranný stonek tuhý, v našich podmínkách vysoký přes 2 m, na hranách brvitý, s výraznými jizvami po odpadlých listech. Nezapomeňte na to, že je rostlina jedovatá, takže ji dáme z dosahu dětí a zvířat. A také je to trochu taková kytka kukačka. Po odkvětu ráda sřílí semínka a pokud ji umístíme do blízkosti jiných pokojovek, tak vám poroste všude v okolních květnících.

Jak se o pryšec starat?

Rostlina má ráda osvětlené stanoviště, kdy si jako u většiny pokojovek dejte pozor na slunce, které by jí mohlo uškodit. Zálivku volíme mírnou, protože se rostlina řadí mezi sukulenty, takže ji zaléváme po proschnutí substrátu. Jak jsem již psal, tak rostlina ráda střílí semínka, díky kterým se velmi dobře a rychle množí.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *