Krásy Jižních Čech: Soutok Vltavy a Lužnice

Soutok Vltavy a Lužnice se nachází necelé tři kilometry od města Týn nad Vltavou. Na soutok se dostanete takřka autem, ale doporučím vám se vypravit pěšky. A dobře k soutoku pěšky dostanete od rozhledny Semenec v Týně nad Vltavou, kde můžete nechat auto.

Na soutoku není takřka nic k vidění, řekl bych, že hezčí a romantičtější výhled na soutok je z vyhlídky z obce Neznašov. O téhle vyhlídce jsem vám psal i v článku o stezce za Neznašovským kohoutem. Článek najdete kliknutím TADY. Ve špici soutoku se nacházejí i boží muka. Někdy se jim též říká Semenecká kaple, i když se samozřejmě o žádnou kapli nejedná. Kdysi zde prý byla pochytána a popravena banda zlodějů a lapků, kteří zde škodili kupcům i místním lidem.

Blízko soutoku stávala ve starší době bronzové důležitá osada. Archeologické nálezy z místa jsou uloženy ve vltavotýnském muzeu. Nyní je ale celé místo pod hladinou vodního díla. zajímavostí ale je, že ne vždy stejného. Je-li v přehradě Orlík dostatek vody, je místo zatopeno touto přehradou. Jestliže má ale Orlík vody málo, zatopí místo vodní dílo Kořensko, které má jinak tzv. ponořený stupeň.

Jak jsem už napsal, tak na soutok se lze podívat i z Neznašovské vyhlídky. A ještě se lze na soutok dostat z bývalého rekreačního střediska Nový dvůr, kousek od obce Hosty. Mimochodem i tohle místo, stejně jako další místa v Týně nad Vltavou, můžete znát z filmů Kameňák. Jak jsem už napsal, tak na soutoku není takřka nic zvláštního. Je to spíš ráj rybářů a protože v Lužnici se dříve těžil písek, kterého je Lužnice plná dodnes, tak zde najdete v okolí řek i pěkná místa na koupání.

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *