Lady Gaga – Poker Face (2)

Přeskočme Stefanin život a vrhněme se rovnou na život Lady GaGa. Roku 2008 se Gaga přestěhovala natrvalo do Los Angeles, ač se stále považovala za Neworčanku- ,,Jsem jako New York, mám jeho energii, od patnácti let jsem polykala prach jeho ulic a jako správný neworský podnikavec si šla za svým, i když mě mnozí zrazovali.“ V Los Angeles si našla spoustu nových kolegů a společně vytvořili její tvůrčí tým, známý jako the Haus of Gaga. Tým Hausu s Gaga pracoval a dodnes pracuje na koncertních vystoupeních, oblékání, hudbě a všem ostatním. ,, Všichni z týmu jsou moji vrstevníci a všechno děláme společně. V téhle branži vám předhazují mnoho a mnoho stylistů a producentů, jenže tohle je můj vlastní tým, vytvořený podle Warholovy Továrny,, vysvětlila.

Na debutovém albu se intenzivně pracovalo. Lady GaGa byla odhodlána svým albem způsobit co největší poprask. Deska se měla jmenovat The Fame – Sláva. Při nahrávání vyrážela na koncerty i v menších městech. Její první vydaný hit Just Dance, který byl vydán 8.dubna 2008, jí proslavil takřka přes noc. Skladbu napsala sama Gaga během pár minut sezení ve studiu v těžké kocovině a produkoval ji RedOne. Písnička pojednává hlavně o bezstarostnosti, popíjení a paření v klubech. Videoklip k hitu Just Dance byl jejím prvním profesionálním a produkovaným videoklipem. ,,Just Dance“ se nakonec stal obrovským hitem, i když mu to trvalo dost dlouho. Nepřekvapí, že písničku si nejdříve oblíbili a zamilovali návštěvníci tanečních klubů, odkud Gaga vzešla. A i to stačilo k tomu aby se dostala do žebříčku Billboardu a už tam zůstala. Na samotný vrchol žebříčku se ovšem vyškrábala až v lednu 2009. Cesta singlu byla dlouhá a trvalo dost dlouho, než se dostala na špičku, stejně jako samotná autorka. Nakonec se ho jenom ve Spojených Státech dodnes prodalo více než 3 milionů kopií.

Začala mánie. Je tu Lady GaGa! Všichni si začali pomalu všímat té divné bytosti, která odněkud z vesmíru přistála na zemi. Někdy to opravdu tak vypadalo. V některých z jejích modelů, v nichž se Lady GaGa prezentovala, vypadala jako mimozemšťan. Svět radostně tleskal a ona se ráda předváděla. ,,Popírám všechny předsudky, se kterými přistupujeme k popovým umělcům,“ prohlásila. ,,Hodně se zajímám o módu – značku Versace přenáším do všeho, co dělám. Donatella je v mnoha ohledech mou múzou. Lidem se nelíbí její provokativnost, a to si z ní beru především.“

Práce na albu The Fame pokračovaly. Ta deska lidi překvapí. Žádné utahané a nudné retro, naopak, futuristická, dnešní a současná. Lady Gaga si stejně jako v Americe začínali všímat i ve Velké Británii. ,,GaGa vás poblázní“ napsal deník News Of The World. ,,Tahle geniální, nadaná a krásná americká popová zpěvačka o sobě dá ještě pořádně vědět. Její směsice tanečního popu a elektroniky je vynikající a někdy začátkem příštího roku zbourá všechny světové žebříčky.“ Předpověď deníku se vyplnila do puntíku.

Lady Gaga nesklízela ovšem pouze kladné ovace, ale i kontroverzní reakce. Byla odsuzována (a to je dodnes) za svou necudnost a využívání sexuálně explicitních metafor. To vše ale jakoby hnalo Gaga kupředu.

V září 2008, kdy byla v rádiích stále nejvíce hraná ,,Just Dance“ přišel druhý singl zalba ,,Poker Face“. Skladba dobyla žebříčky v téměř dvaceti zemích a tím potvrdila své jméno na hudební scéně. Byla to další taneční skladba a také poněkud provokativnější. Lady Gaga v něm hraje svlékací poker.

Gaga o písni v jednom rozhovoru řekla že má vlastně písnička dvojsmyslný podtext. ,,Líbí  se mi kluci, co vypadají jako holky, a proto se tam zpívá ,Dostává mě jako nikdo jinej‘ a pak zase ,Ona mě dostává jako žádná jiná‘ je to o zmatku v citovém a intimním životě“

V rozhovoru pro časopis Rolling Stone dostala otázku, co znamená část textu ,,blafuju svojí buchtičkou“. ,,No tak to znamená, že moje pipinka taky nasazuje pokerovou tvář“ Podobnou otázku také dostala na část textu ,,chci si zarajtovat na tvé diskotyčince“ použitého v singlu ,,Love Game“. ,,Tak to je jedna z mých metafor pro slovo čurák“ Odpověděla pohotově Gaga. ,,Byla jsem v klubu, potkala jsem tam kluka a řekla mu jestli si můžu zarajtovat na jeho diskotyčince. Druhý den jsem naběhla do studia a během deseti minut byla písnička napsaná.“ vysvětlila Gaga.

Stejně jako písnička ,,Just Dance“, tak se i ,,Poker Face,, vyšplhal na vrchol žebříčku Billboard Hot 100. To znamenalo, že se Lady GaGa stala prvním interpretem téměř po deseti letech, který dobyl hitparádu hned dvěma singly po sobě. Naposledy to dokázala Christina Aguilera.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *