Krásy Jižních Čech: Stádlecký řetězový most

Nedaleko Bechyně, na řece Lužnici, v obci Stádlec, najdete poslední dochovaný empírový řetězový most v Česku. Dříve tento most, v letech 1848–1960, překlenoval Vltavu u Podolska. Do doby, než se postavila vodní nádrž Orlík a nový most. O tom, co se skrývá pod hladinou řeky Vltavy, právě na podolsku a okolí, jsem vám psal TADY. V roce 1959 byl jako Podolský most prohlášen národní technickou památkou. V letech 1960–1975 byl rozebrán a přemístěn na dnešní místo na Lužnici.

Základní nosnou konstrukci mostu tvoří 4 řetězy uspořádané do dvou dvojic. Ty jsou uloženy na dvou kamenných pylonech, branách vysokých 13 metrů. Pod mostovkou je instalována pojízdná lávka pro drobné opravy. Most je po celkové rekonstrukci. Vjezd je povolen jen vozidlům do hmotnosti 1,5 tuny, sloupky u vjezdů na most omezují též šířku vozidel.

U Stádleckého mostu je křižovatka turistických tras. Proti proudu vede cesta po červeně značené trase na mnou oblíbený kemp (chatu) Lužničanku (3,5 km), dále pak na hrad Příběnice (6 km) nebo až do Tábora. Po proudu pak po červené nebo po modré, vhodné též pro jízdní kola, na hrad Dobronice, dále pak po červené do Bechyně. Po žluté značce lze jít na pravý břeh do Stádlece nebo na levý břeh do Dobřejic a Malšic.

Pokud se do Stádlece na řetězový most vydáte, tak se určitě nezapomeňte stavit také v blízkých Dobronicích, kde jsou krásné pozůstatky hradu s věží, jako rozhlednou. O Dobronicích, vám ale napíšu zase někdy příště.

Sdílej

1 thought on “Krásy Jižních Čech: Stádlecký řetězový most

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *