Článek: Vánoční záškodník

Snažíme se o to každý rok všichni. Přežít Vánoce. Tedy pardon, samozřejmě užít si Vánoce. Poučeni z let minulých nakoupíme dárky s předstihem (srpen je ideální, ale 23. prosinec také není špatný), vybereme jen ty nejoblíbenější druhy cukroví a pečení rozvrhneme na celý měsíc (na poslední chvíli v měsíci), výzdobu plánujeme s rozvahou a předem (třetí adventní neděle je pořád dost času) a hlavně si slibujeme, jak si budeme jen užívat čas s rodinou a přáteli a koukat na pohádky a chodit na dlooooouhé procházky. Prostě si to tak hezky naplánovat a nenechat se ničím zaskočit. Jen chodit po vyzdobeném městě, upíjet svařák a kochat se atmosférou. Jo, jasně. Někdo by to totiž musel vysvětlit i psům. A kočkám.

S první adventní nedělí se z hodných a rozumných mazlíčků změní na krvelačné bestie toužící po jediném – zkazit Vánoce všem a všemu. Jakožto milovník koček, budu mluvit hlavně o nich. Vůbec je podezřívám, že je to stejný druh a pro nás lidi se jen maskují. Jejich stejné myšlení a dokonalá spolupráce není náhoda. Ty zákeřnosti, co si chystají v nepravidelných intervalech, určitě celý rok plánují a domlouvají. Jiná možnost není. Leda že by byla chyba někde u mne. Ne. Jiná možnost není. Určitě ne.

Připravit výzdobu není zas takový problém. Adventní věnec dělám ovšem jen ten na dveře, kam se kocour nedostane. Ten na stůl jsem vzdal. Místo něj mám na stole polínko dřeva, nazdobené mechem, skořicí, pomeranči a svíčkami. Všechno je přilepeno tavnou pistolí, tak pevně, aby to přežilo všechno. Svíčky tedy nezapaluji už druhým rokem, protože bych zbytky nemusel dostat dolů. A hlavně je posypaný pepřem, aby si ho kocour nespletl se škrabadlem. A proč tedy nedělám ten klasický kulatý? Jeden rok v něm spala kočka a rozlehla ho. Kocour mi naopak kousal vždycky větvičky s takovou vervou, až věnec vždy shodil ze stolu a tak ho postupně zničil. A ještě jeden důvod mám, proč nezapaluji svíčky. Jednou jsem musel hasit dokonce i kočku.

Cukroví je další věc, kterou miluju na Vánocích. Rád ho peču a rád ho i jím. Stejně tak jako můj kocour. Takže neexistuje cukroví, nazdobené na krásném talíři. Letos jsem si alespoň pořídil uzavíratelnou dózu s Vánočním motivem a tam je prostě cukroví schované.

O stromečku ani nemluvím. Pokud máte kočku, tak moje první rada zní. Pořiďte si stabilní stojánek, pokud nechcete stromeček zvedat den co den ze země a neustále zametat střepy z ozdob. Já to řeším kýblem. Jeden rok jsem to řešil i připevněním stromečku nejen do stojánku, ale i ke stropu. Druhá druhá rada. Až se vám rozbijou skleněný ozdoby, nakupte plastový. Ušetříte si čas zametáním. Třetí rada. Ozdoby na stromeček upevňujte bytelně, nebo je dávejte pouze do horní poloviny stromku. Samozřejmě záleží na velikosti stromečku. A poslední rada. Nikdy nedávejte na stromeček nic jedlého. Stejně o ty perníčky přijdete.

VESELÉ VÁNOCE

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *