Článek: Dušičky a Halloween, co mají tyto svátky společného?

Ať už slavíte dušičky, nebo Halloween, u nás byly tradičnější vždy dušičky. Já osobně posledních pár let „slavím“ obojí. Ale dneska článek budu věnovat dušičkám, který pro mě docela hodně znamená. Sepsal jsem vám do něj pár tradic, které se na dušičky dnes už možná nedrží, ale dodržovali je ještě naše babičky.

 

Noc, kdy se prolínají svět živých a svět mrtvých

1.listopadu je svátek Všech svatých 2.listopadu Památka všech zesnulých, neboli Dušičky. Toto období má svůj význam už od dob Keltů, kteří uctívali poslední říjnovou noc (Halloween) a první listopadový den připadal na den jejich boha mrtvých. Lidé později také vystavovali v oknech svých příbytků vyřezávanou zeleninu, ve které svítila svíčka. Tehdy to ovšem nebyla dýně, jakou dnes máme s Halloweenem spojenou. Tento zvyk pak imigranti převezli do Ameriky, kde se tento zvyk velmi rychle ujal. V některých částech Čech se tento zvyk ujal také. Vyřezávala se tady třeba lampička z cukrové řepy.

Svíčky a vzpomínka na zemřelé

Už staří Keltové se převlékali do starých cárů a malovali si obličeje, aby byli chráněni před duchy. Křesťanství podobu svátku změnilo a proto na den 1.listopadu připadá svátek Všech svatých a den nato památka všech zesnulých. Křesťanům tento svátek připomíná víru ve vzkříšení. Oba tyto dny lidé chodí na hroby, kde očistí své hroby, zapálí svíčku a položí věnec. Věřící ještě přidávají modlitbu, která pomáhá očistit jejich duše od hříchu. Dříve se také v domácnostech prostíral stůl pro již zemřelé a čekalo se zda přijdou duchové navštívit domácnost pozůstalých. Duchové se do domácnosti vraceli z očistce. Proto se duchům připravovalo máslo na potření popálenin, které utrželi v očistci, nebo mléko, na zchlazení popálenin. V jižních Čechách se dokonce ještě počátkem 20.století chodívalo za duše zesnulých koledovat. Na Krumlovsku se třeba na Dušičky peklo stejnojmenné pečivo.

Nezapomeňte na hroby

Na hrob se už od nepaměti dávali v této době květiny a věnce. Nejobvyklejší květinou pro tohle období je chryzantéma, které se také lidově říká listopadka, či dokonce dušička. Symbolizuje ochranu proti zlu a zlým duchům. Při výběru květin vždy ale volte květiny živé. Ty symbolizují víru, že život po smrti nekončí. Pokud zvolíte věnec, tak ten symbolizuje zase nekonečný vesmír a naději na další život. Věnce by se měli vyrábět ručně a přitom vzpomínat na zemřelého, kterému se věnec dělá.

Během dušiček mají hřbitovy krásnou atmosféru. Dřív se tam ale nikdo moc neodvážil, protože se lidé báli  že se tam scházejí hříšné duše.

 

Jak je vidět, tak dušičky i Halloween mají mnoho společného. A je jedno, jaký svátek uctíváte vy, ale je hezké si jednou za rok na své blízké zesnulé vzpomenout a zapálit jim alespoň svíčku. Pokud se vám článek líbil, tak ho nezapomeňte sdílet na své sociální sítě.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *