Článek: 9 tipů, jak žít s kočkou

S kočkami je někdy těžké pořízení. Mluvím z vlastní zkušenosti. Už mám ve „výchově“ druhou. První byla kočka a teď mám na starost kocoura. Jmenuje se Božík a můžu říct, že né vždy je boží. S kočkou je prostě těžké pořízení. Kočky jsou mnohdy povýšenecké, otravné a vůbec se chovají asociálně a nemůžete jim to mít za zlé.

Raději si tedy usnadněte život a namísto složitých polemik vyzkoušejte následující tipy, s nimiž na svou kočku možná vyzrajete.

 

1. Pijte z lahve

Smiřte se s tím, že vaše kočka nenechá vaši sklenici vody na pokoji. Jsou kočky, které obsahy sklenic rády vylévají, jiné sklenice ze stolu rády shazují. Já mám doma třetí typ kočky. A to je typ, který je na tolik zdomestikovaný, že vodu nepije z vlastní misky, ale z mojí sklenice. Takže mám po bytě několik sklenic s vodou, které neustále doplňuji čerstvou, jinak by můj kocour pošel žízní.

 

2. Malé předměty schovávejte

Jak jistě víte, kočky jsou převážně noční tvorové. I když si většinou zvyknou na váš režim, tak nespí celou noc. A pokud se chcete vyspat, tak si dávejte pozor na to, co kde necháváte. A proto všechny malé předměty uklízejte z dosahu kočky. Což je celkem problém, protože kočka se většinou dostane všude. Tyhle malé předměty si kočka vždy najde a ráda je nachází třeba v okamžiku, kdy začnete usínat a začne si s nimi hrát a dělat kravál.

 

3. Stanovte si hranice

Kočky se nestarají o to, co si myslíte, co cítíte nebo si přejete. To je vědecky dokázané. Pokud hned na začátku nestanovíte nějaká základní pravidla soužití, kočka se bude chovat tak, jako by to byla ona, kdo vede domácnost. Pokusil jsem se naučit svého kocoura, aby mi nelezl do postele. Výsledek je takový, že se mi nejen válí v posteli, ale otravuje, když jdeme spát a není přikrytý peřinou. Což je moje chyba – meze je třeba stanovovat od kotěte.

 

4. Pořiďte si několik škrabadel

A to jak horizontálních, tak i vertikálních. Kočky si prostě pořád musí brousit drápky. A to i tehdy, pokud jim je zastřiháváte. Pořízením několika škrabadel předejdete škodám na nábytku. Kéž bych si to uvědomil dříve.

 

5. Dopřejte kočce úkryt

Těžko se zlobit na kočku, že ve vaší nepřítomnosti tropí nepořádek, když ani nemá bezpečné místo, kam by zalezla. A nejen bezpečný úkryt, ale třeba i nějaké ty prolézačky se hodí. Nachystejte pro vaše zvíře jeden nebo lépe dva úkryty. Nestojí to mnoho úsilí a kočka to ocení. A nejen vy.

 

6. Kytky dejte z dosahu kytek

Jakožto milovník koček i kytek, jsem zjistil, že tyhle dvě záliby nejdou moc dohromady. Nejednou jsem domu přišel k vysypanému květníku a zničené květině například jejím okousáním.

 

7. Smiřte se s tím, co nezměníte

Vaše kočka vždy bude podřimovat na vašem notebooku a nemá smysl jí to zazlívat. Taky se smiřte s tím, že vás bude kočka otravovat u vaření i u jídla. Pro takové případy vám dám radu, mít doma po ruce vždy nějakou tu kapsičku, kterou jí dáte a odlákáte tak její pozornost.

 

8. Uvědomte si, že kočku nevlastníte, ale že s ní žijete

Přistupujte ke své kočce, jako by to byl nemožný spolubydlící. Uvidíte, jak se vám uleví. Vždyť i mezi lidmi se najdou tací, kteří po sobě nemyjí nádobí, nechodí z odpadky a ještě vám klidně zcela drze sní oběd ze stolu, když jdete otevřít sousedce.

Na kočku, stejně jako na spolubydlící, nemá smysl křičet kvůli každé drobné nepleše, kterou napáchá.

 

9. Odpadkový koš schovejte 

Pokud nechcete několikrát denně uklízet svůj odpadkový koš po celém bytě, schovejte ho například do linky, kde bude v bezpečí před kočkou a vy se nebudete nervovat neustálým ulízením.

 

Pokud se vám tento článek líbil, tak ho nezapomeňte sdílet mezi své přátele na své sociální sítě.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *