Krásy Jižních Čech: Zámek Orlík

Původní hrad, vystavěn v druhé polovině 13.století, najdete v okrese Písek v jihočeském kraji nedaleko Orlické přehrady. Nachází se na skalním ostrohu nad Vltavou, jejíž údolí je zde zaplaveno vodou Orlické přehrady. Zámecký areál je chráněn jako kulturní památka. Hrad založil ve druhé polovině třináctého století král Přemysl Otakar II. a do šlechtického držení se natrvalo dostal za vlády Karla IV.Významnými majiteli hradu byli Zmrzlíkové ze Svojšína, Švamberkové, kteří hrad přestavěli na zámek, a po nich Eggenbergové a Schwarzenbergové.

 

Jelikož jsem hrad navštívil v době státem vyhlášeného nouzového stavu, tak vám nemohu ukázat ani fotky z vnitřku zámku, nebo doporučit restaurace, či kavárny. Zámek se nachází na skalním ostrohu. Před samotným zámkem se rozléhá park, ve kterém najdete restauraci, či cukrárnu. Z parku vede i kilometrová procházka k tamní hrobce a zároveň ke kapličce s nádhernou vyhlídkou na zámek.

 

Akvárium

Za zmínku a návštěvu, stojí i akvárium s expozicí „Pod hladinou orlické přehrady“ a se stálou výstavou fotografií „Ztracená řeka“, která zachycuje Vltavu a její okolí před vybudováním orlické přehrady.

 

Žďákovský most

Unikátní, monumentální a oslňující technická stavba – v době svého vzniku největší jednoobloukový most na světě. Vozovka mostu dlouhá 543 metrů se nachází cca 100 -110 metrů nad původním dnem Vltavy.

Více než jako „Most století“ proslul v nedávné době v souvislosti s temnou historií tzv. orlických vražd. Most najdete na hlavní cestě z Milevska před obcí Orlík nad Vltavou.

 

Pokud se rozhodnete zámek Zvíkov navštívit, tak vám doporučuji naplánovat si třeba trasu i na nedaleký hrad Zvíkov, který patří mezi nejstarší České královské hrady a byl osídlen už v době prehistorické. Hrad Zvíkov naleznete nad soutokem řeky Vltavy a Otavy.

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *