Článek: Zábava pro karanty.

Protože už nějakou chvilku mají rodiče svoje děti (takzvané karanti) doma a rodičům docházejí nápady na zábavu pro ně, rozhodnul jsem se tedy vypsat tipy, co s dětmi dělat. Je dost možné, a možná to i chápu, že některým rodičům, chvílemi docházejí síly a tečou jim nervy. Uvědomme si ale, že tenhle čas, který nám byl dán, je přece krásný. I přes všechny problémy, který karanténa způsobila, je přece krásné, že máme tu možnost s dětmi být.

 

1.Učení

Myslím si, že učení, nemusí být mučení. Ani pro děti, ale ani pro rodiče, kteří mnohdy ztrácí s učením svých dětí trpělivost. Učitelé posílají rodičům učivo a rodiče se hroutí, že to nemohou s dětmi nikdy stihnout. Pojďme i učení pojmout zábavnou formou. Logicky je obtížné děti udržet v klidu nad učebnicí, když jsou v domácím prostředí. Rozložte svým dětem učení do více částí během dne. Jak třeba přinutit Aničku, aby přečetla pohádku ve slabikáři? Řekněte jí, že se vám bude třeba lépe vařit oběd, když vám k tomu bude číst. Čas od času nezapomeňte na děti reagovat a pochválit je. Budou mít radost a půjde jim to mnohem lépe. Stejně tak tomu může být i při počítání úkolů v matematice. Probuďte svou fantazii rodičové a uvědomme si, že rodič je ten největší učitel nad učitele.

 

2.V přírodě

I když platí jistá omezení pohybu, tak nám stále nikdo nezakázal chodit ven do přírody. Pokud máte tu možnost, vyjděte s dětmi ven, někam, kde víte, že nenarazíte na davy lidí. I venku na děti čeká spousta legrace. Kupříkladu v lese. Menší i větší děti lze zabavit třeba tím, že vymyslíte pohádku o skřítcích, kteří potřebují postavit domečky. V lese se děti zabaví stavěním domečků a nemusejí se zabavit jenom děti. I rodiče mohou postavit domeček a můžete soutěžit, kdo ho má lepší, nebo kdo udělal skřítkům hezčí zahrádku.

Dnes je taky první jarní den a venku se krásně probouzí příroda. Na procházce můžete dětem ukazovat, jaké květiny už vykvetli. Ty menší mohou hádat barvy květů. Můžete pozorovat včely a vysvětlit dětem, k čemu jsou dobré.

 

3.Hra se zvířátky

Na Instagramu jsem sdílel kartičky, na které jsem nakreslil zvířátka. Protože nám internet ještě stále funguje, zadejte si do googlu: Zvířátka omalovánky a zkuste dětem obkreslit zvířátka na kartičky také. Na jednu kartičku jedno zvířátko. S takovými kartičkami lze vymyslet hned několik her.

  • Děti mohou zvířátka na kartičkách hádat. Mohou říkat, jakou mají barvu, nebo jaké vydávají zvuky
  • Taky můžete kartičky losovat. Vytáhnete si kartu a zvířátko na kartě potom musíte napodobit
  • Děti také mohou hádat, co každé zvířátko papá nejraději, nebo v jakém prostředí žijí
  • Kartičky můžete také před dětmi schovat. Samozřejmě tak aby je našli. A to jak venku, tak uvnitř v bytě. Děti mohou kartičky hledat a soutěžit, kdo jich najde více. Tuhle hru můžete hrát i se spoustou jiných předmětů.

 

4. Stolní hry

Pamatuji si na doby, kdy v televizi nebyla kvanta programů a místo vysedávání u počítače a před televizí, jsme hrávali stolní hry. Ty má určitě doma každý. A pokud ne, tak jde spousta her vymyslet. Nezapomínejte na hry jako je člověče, nezlob se, kloboučku hop, pexesa, nebo jakékoliv karty, či skládání puzzle.

 

5.Malování

Děti lze zabavit i obyčejným malováním. Většinou u něj nevydrží ale dlouho. Nejlépe děti udržíte u takových činností tak, že jim zadáte nějaký úkol. Třeba ať vám namalují váš dům, nebo ať namalují nějaké zvířátka.

Tvořit se ale nemusí jen pomocí pastelek. Až budete s dětmi v lese stavět domečky pro skřítky, tak si nasbírejte různé lístky, větvičky, květy, kůru, cokoliv vás napadne. Doma pak můžete děti zabavit tím, že nasbírané věci budou lepit a skládat tak na papír různé obrazce.

Nezapomeňte si potom výtvory dětí vystavit. Nejen že z toho budou mít radost. Ale rádi pro vás jistě budou chtít vytvořit nějaké umění i další den a vy máte o zábavu s dětmi postaráno.

 

6. Vymýšlejte básničky

Nejlepší zábava pro děti je přemýšlení, které je bude bavit. Cestou na procházce můžete vymýšlet básničky na věci, které uvidíte. Zkuste si je s dětmi zapamatovat a doma si je potom zapsat. Nejen že si básničky můžete potom večer před spaním přečíst, ale můžete je klidně i ztvárnit na papíře pomocí pastelek. Stejně tak můžete dát větším dětem za úkol, aby během dne vymysleli pohádku. A místo toho, aby jste vy četli večer dětem, mohou se ony pochlubit vám. Zapojíte nejen jejich fantazii, ale pokud si pohádku napíšou, tak procvičí jak psaní, tak čtení.

 

7.Povídejme si s dětmi, jako by nám byly rovni

Máte doma děti v tom věku co se na všechno ptají a všechno je zajímá? Mami, proč nosíš roušku? A tati? Proč nechodíme do školky? Rodiče mají tendenci dětem spíš odseknout. Něco vám ale povím, děti jsou inteligentní stvoření a pokud jim hravě a jednoduše vysvětlíte PROČ, tak věřte, že všechno pochopí. Navíc děti si pak připadají více důležití, když i vy se jich třeba zeptáte na jejich názor.

 

8.Rada rodičům

Zkuste se na chvilku přestat stresovat vším tím, co vidíme v médiích. Chápu, že je těžké se tomu vyhnout. Celá tahle situace je obrovská zkouška a musíme se pokusit jí zvládnout s čistou hlavou. Zkusme se s dětmi vrátit zpět do dětské fantazie a zalovme v paměti. Pamatujete si na to, jak to bylo príma, když jsme my byly na jejich místě? Pojďme si to udělat veselý a hravý, protože stres nám nedělá dobře. A pokud se vám článek líbil, tak ho nezapomeňte sdílet mezi ostatní rodiče. 🙂

 

 

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *