Článek: Jak pěstovat palmy

V obchodech jsou palmy většinou dost drahé. Je to proto, že rostou pomalu. Nenechte se od nich ale odradit a zkuste je pěstovat. Když jim zajistíte správné podmínky, tak se vám brzy odvděčí a stanou se ozdobou každé místnosti. Ne každé palmy jsou velké. Některé můžete postavit na stůl, jako dekoraci. Některé jsou dokonce tak malé, že se lehko ztratí mezi ostatními menšími pokojovkami.

 

Jak pěstovat zdravé palmy?

Největší chybou při pěstování palem, je domněnka, že palmy milují přímé slunce a suchý vzduch. Pokud chcete-li mít zdravé rostliny s nepoškozenými listy, musíte jim zajistit trochu jiné prostředí.

  • V zimě je umístěte do chladného pokoje, kde teplota neklesá pod +10 stupňů.
  • Nevystavujte je přímému slunci, pokud se nejedná o druh, kterému to prospívá.
  • Používejte vhodný substrát pro palmy, nebo zem pro hrnkové rostliny.
  • Přesazujte je jen v nejnutnějších případech, protože nesnášení poškození kořenů. Nový substrát vždy pečlivě upěchujte.
  • Na jaře a v létě zalévejte hodně, v zimě jim dopřejte vegetační klid a zálivku omezte.
  • Palmy milují rosení. Listy jim můžete také občas omývat, aby nebyly zaprášené.
  • Neošetřujte je sprejovými lesky.

 

Chyby při pěstování

  • Hnědé špičky listů obvykle způsobuje suchý vzduch. Další možnou příčinou je nedostatečná a nepravidelná zálivka a chladno či průvan.
  • Hnědé skvrny na listech jsou s největší pravděpodobností způsobeny chorobou rostliny, přelitím, nebo chladem. Všechny napadené listy je dobré ostříhat.
  • Žloutnutí listů způsobuje nedostatečná zálivka, nebo může signalizovat nedostatek živin v půdě.

 

Výběr palem

Oblíbený Kokosovník je jedna z nejvíce náročných palem na pěstování v místnosti. Někdy je v květináči ještě kokosový ořech, ze kterého rostlina čerpá živiny. Kokosovník může být až 1,8 metru vysoký.

 


Chamaedorea humilis je jediná jihoevropská palma, kterou v místních podmínkách lze i přes zimu nechat venku. Je tedy vhodná pro pěstování i v chladných místnostech.

 


Chamaedorea elegans je nenáročná palma, která zůstává malá a kompaktní. Lze ji tedy postavit i na stůl. Nenápadné květy palmy vyrůstají už na mladých rostlinách.

 


Phoenix canariensis miluje přímé slunce (ovšem pozor na popáleniny) a v létě jí lze vynést do zahrady, či na terasu. V zimě vyžaduje chladné místo. Minimálně však +7 stupňů.

 

 

 

 

 

A to je o palmách vše. V některém z dalších článků se na zoubek podíváme kapradinám . Informace v článku jsou použity z knihy Velká kniha pokojových rostlin (M.Augustynová), Péče o pokojové rostliny P. McHoy, a z vlastních zkušeností.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *