Návod: Jednoduché Vánoční dekorace 1

V dnešním článku bych vám chtěl ukázat jeden z návodů na Vánoční dekoraci. Podobných článků mám do Vánoc připravených ještě několik. Abych se přiznal, tak já moc nemám rád takové ty kýčovitě přezdobené ozdoby a dekorační předměty, kterých jsou na Vánoce vždy plné obchody. Tak nějak jsem se naučil čerpat inspiraci v přírodě. Vždycky už od půlky listopadu chodím často a hlavně do lesa, kde mě vždycky při pohledu na nějakou věc (větev), napadne, co by z ní šlo vyrobit. Navíc z takové ručně vyrobené dekorace mám vždy mnohem větší potěšení, než z té, co si přinesu z obchodu.  Jak už jsem tedy napověděl, tak návody na dekorace můžete čekat v přírodním stylu. Co ještě musím podotknout je to, že se vyžívám v takových těch až trapně jednoduchých dekoracích, které zvládnou vyrobit i malé děti. A to proto, že u sebe doma zdobím každé zákoutí, poličky, dveře a zdi. A když dáte tyhle malé drobné dekorace opravdu všude a hezky si s tím vyhrajete, tak si doma, i těmihle malými a drobnými dekoracemi navodíte krásnou Vánoční atmosféru. No a teď konec tlachání a jdeme se do toho pustit.

 

Dekorace ze slaného těsta

Vzpomínám si, že už jako malý jsem dělal dekorace ze slaného těsta. Pokud jste vynalézavý, můžete si z něj vyrobit i ozdoby na Vánoční stromeček. A jistě touto formou zábavy zabavíte i děti. Ze slaného těsta si můžete vyrobit opravdu cokoliv. Řetězy, dekorace na stůl, svícínky na svíčky. Fantazii se meze nekladou. Na fotce vidíte řetěz, který můžete použít jak na stromeček, tak klidně na zeď, nebo dveře.

Co potřebujete na těsto?

  • 2 hrnky mouky
  • 1 hrnek soli
  • 1 hrnek vody
  • formičky na vykrajování
  • pečící papír
  • potravinové barvivo
  • bezbarvý lak (může být lak na vlasy)

Postup

Postup je velmi jednoduchý. Smíchejte veškeré suroviny a vypracujte těsto. Pokud chcete mít ozdoby barevné, udělejte si několik bochánků těsta, do kterých přidejte potravinářské barvivo. Z těsta vyválejte plát asi 3-5 mm silný.Z těsta si vykrajujte libovolné vzory, pomocí formiček. Pokud budete chtít ozdoby závěsné, tak si nezapomeňte udělat dírku na zavěšení. Vykrojené a vymodelované ozdoby rozložte na plech s pečícím papírem. Ozdoby pečeme na 100 stupňů, asi 2 – hodiny. dokud nejsou suché. Pokud by byly ozdoby nedopečené, tak začnou plesnivět. Upečené ozdoby dokážou vydržet i několik let.

 

Vánoční stromečky z větviček

Další ohromě jednoduchá a efektivní dekorace, na kterou potřebujete jakékoliv větvičky. Já třeba používám suché stonky z růží, které po uschnutí ztvrdnou a vydrží zase několik let. Vánoční stromky můžete vyrobit dvěma způsoby. Větvičky můžete prošít a stáhnout provázkem k sobě, jako vidíte na fotce. Druhý způsob, jak větvičky spojit, je tavná pistole. Nepřežeňte to ale s lepidlem, aby nebylo mezi větvičkami vidět. Dekoraci můžeme zase použít několika způsoby. Ke stromkům můžeme přidělat očko a zavěsit je klidně na větvičky do truhlíků na okno, na Vánoční stromeček, nebo je můžeme udělat menší a použít je na věnec.

 

Svícínek

Krásný a efektivní dekoraci lze vyrobit i z kousku dřeva, šišek, svíček, pár mašlí, skořice, oříšků a mechu. Můžete si vybrat, co všechno na svícen vyberete. Svícen je krásný jako dekorace na stůl i při štědrovečerní večeři. Pokud si vyrobíte svícny čtyři, mohou působit jako obdoba adventního věnce. Malá rada, pokud nevíte, jak si obstarat takový kousek dřeva. Zajděte na jakoukoliv paseku do lesa, kde se takové odřezky normálně nechávají. Když budete koukat pod nohy, jistě takový odřezek najdete. A pokud by jste přece jen nic nesehnali, použijte kus kartonu a celou skořici. Skořici nalepte pomocí tavné pistole jednu vedle druhé. Tak lze také vytvořit hezký podklad pod svíčky. (i na čajové)  A pokud by vám ani to nešlo. Stačí použít malý talířek, nebo tácek s ubrouskem s Vánočním motivem.

 

A to je zase z dnešního článku vše. Já doufám, že jste se těmito dekoracemi inspirovali a vyrobíte si vlastní,originální a krásné dekorace. Mějte oči dokořán, protože krásné dekorace lze vyrobit opravdu z čehokoliv. Na další Vánoční článek se můžete těšit zítra. Prozradím vám recept na perníčky.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *