Krásy Jižních Čech: Co ukrývá Vltava?

V této rubrice vám většinou představuji zajímavá turistická i méně turisticky známá místa Jižních Čech. Protože jsem ale po zveřejnění fotek na Instagramu z upuštěné Vltavy, zaznamenal nával zpráv, tak jsem se rozhodl vám ukázat, co vlastně Vltava ukrývá za poklady.

Protože na přehradě Orlík probíhá stavba výtahu pro lodě, musela být řeka upuštěna. A to natolik, že se ukázali desítky let staré věci, které řeka pohltila.

 

Základy zatopených vesnic

Podolský most

Stavba přehrady Orlík se neobešla bez toho, aniž by se nejedna vesnice schovala pod hladinu řeky. Jednou z Vesnic byla ta, kterou nejdete pod Podolským mostem. A nejdete nejen pozůstatky vesnice. Krásný pohled je i na Podolský most samotný, jehož pilíře jsou normálně vidět asi z jedné třetiny. Pod mostem lze také spatřit pozůstatky staré silnice, která dříve vedla k řetězovému mostu. Ten dříve spojoval oba břehy Vltavy. Řetězový most byl při stavbě Orlíku rozebrán a znovu sestaven nedaleko vesnice Stádlec (Kousek od Bechyně), kde spojuje břehy řeky Lužnice.

Pozůstatky domu

 

Vojenský bunkr

Nedaleko obce Doubrava (kousek od Týna nad Vltavou), lze spatřit ještě větší unikát. A to vojenský bunkr z období mobilizace, jež Němci nestihli zničit. Kolem bunkru se můžete dokonce projít i po kamenném chodníku, či silnici. Od bunkru lze v lese spatřit i vysoké pilíře mostu, jež nikdy nebyl postaven. A to z toho důvodu, že válka skončila. Po válce už most nikdy postaven nebyl.

 

Vodní elektrárna

Další zajímavostí, kterou lze díky poklesu Vltavy spatřit jsou pozůstatky vodní elektrárny. K té se lze dostat přímo z obce Doubrava. Elektrárna dříve sloužila jako vodní mlýn. Později však byl přestavěn na vodní elektrárnu pro potřeby místního pivovaru.

Vodní nádrž Orlík byla dostavěna v roce 1961 a řeka zaplavila několik vesnic i přilehlé stavby kolem původního toku Vltavy. Vodní hladina největší vodní nádrže u nás se na původní plný stav vrátí na začátku dubna příštího roku. Tak aby modernizace povodí nezasahovala do rekreační sezony.

Díky za přečtení článku. Pokud se ti líbil, tak ho nezapomeň sdílet na svých sockách.

Sdílej

1 thought on “Krásy Jižních Čech: Co ukrývá Vltava?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *