Krásy Jižních Čech: Židova Strouha

Nejkrásnější a moje nejoblíbenější místo. Taky jedno z nejromantičtějších v Česku. To je Židova Strouha. V dnešních Krásách JČ bych vám chtěl přiblížit krásnou Židovu Strouhu. Vybral jsem si jí proto, že je to nádherné místo jak na relaxaci, tak na výlet, procházku a stojí za to se tam podívat. A taky jsem si tohle místo vybral proto, že jsem tam vyrostl.

Židova Strouha je potok 20 kilometrů dlouhý a jeho nejkrásnější část najdete v nejsevernější vesničce Českobudějovického okresu, Nuzice. Kde jsem teda mimo jiné i vyrostl. Pamatuju si i lepší časy Židovky, kdy to tam žilo. Nejen trempama, ale i turistama, kteří tam jezdili na dovolené pod stan a do chatek, které v roce 2002 vzala povodeň. Mimochodem se tady natáčelo i několik krásných filmů, pohádek a seriálů. Například stará klasika Ohnivé Léto, Metráček, Zlatí úhoři, nebo nejnověji pohádka Zdeňka Trošky Peklo s Princeznou.

Nuže Židovka je opravdu dlouhý potok, ale nejkrásnější je právě úsek obepínající vesnici Nuzice. Mezi turisty je znám pouze úsek začínající za vsí cestou přes Hradiště dolů k potoku a k převisu. Odtud se pak dál dostanete k ústí potoka do řeky Lužnice. Na tomhle úseku najdete krásnou jeskyni se studánkou a snad tu nejkrásnější přírodu, která si žije vlastním životem. Když budete mít štěstí, tak zahlédnete i Ledňáčky, kteří v Židovce přebývají. Dokonce se v posledních letech do Židovky občas zatoulají pstruzi, kteří zde kdysi žily. A určitě si dejte pozor na užovky.

Pokud ale patříte mezi milovníky delších a zajímavějších procházek, tak vás jistě někdo z místních nasměruje k hájovně. Od té totiž lze dojít také k Židovce, ovšem o pár kilometrů víc nahoru proti proudu. Pokud se vydáte touhle cestou s proudem, tak si připravte vydatnou sváču a hlavně pořádnou obuv. Cestou budete muset potok i přebrodit. A v některých místech je opravdu široký a bez namočení to nepůjde. I tak vám můžu slíbit neopakovatelnou nádheru. Cestou můžete vidět takzvanou Čertovu skálu. Jak jí pojmenovali místní. Ve skále jsou díry a otvory, ze kterých prý vylézají čerti. Cestou budete procházet krásným kaňonem vysokých skal. Taky potkáte krásný a dnes již nevyužívaný kamenný most.

Židova strouha je krásná a kouzelná v každém ročním období. Já jí mám nejraději na podzim, kdy lesy kouzlí a ponoří se do všech barev a taky v zimě, kdy ze skal stéká voda a na některých místech se tak vytvoří mohutné ledové stěny.

Pokud do Židovky vyrazíte, tak si nezapomeňte svačinu, protože na občerstvení nenarazíte. A nezapomeňte, že je to přírodní památka, takže odpadky zase odneste a k přírodě se chovejte co nejlépe.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *