Článek: Moje pokojovky 2.část

Pro velký úspěch první části článku jsem sebou pohnul a dal dohromady druhou část. Předem teda upozorňuji, že nejméně ještě jednu část pokojovek jistě sepíšu, protože ani do tohoto článku, se mi všechny rostlinky nevešli. První část článku najdeš TADY.

 

1.  Šáchor střídavolistý

Šáchor neboli papyrus, je rostlinka, která pochází z bažin a mokřad. Pokud patříte mezi ty, kteří rostlinky často přelévají, tak tahle květinka vám za to bude vděčná. Pozor nepleťte si rostlinku s Papyrem, ze kterého Egypťané získávali papír. Leckdo si jeho název plete s šáchorem papírodárným čili papyrem s mnohem jemnějšími listy. A jedna taková malá rada. Tahle rostlinka chutná jak kočkám, tak psům, protože je to pro ně něco jako tráva. Rostlina zvířatům neublíží, ale pokud o ní nechcete přijít, tak jí dejte z jejich dosahu.

Jak se o Šáchor starat?

Pokud se rozhodnete tuhle rostlinku pořídit, tak pro ní zvolte větší nádobu. Já doporučuju nejlépe takovou, která nemá otvory. Samotnou rostlinku pak do nádoby zasadíte hlouběji, aby v nádobě mohla pořád stát voda. Šáchoru svědší místo blíže k oknu, avšak ne na slunci a má rád rosení. Pokud na Šáchoru začnete pozorovat žloutnoucí listy, tak se tomu tak stane většinou nepravidelnou zálivkou. Šáchor se také velmi lehce množí. Uříznete jeden stonek, na kterém zkrátíte listy (tak jako na fotce) Takto ho jakoby vzhůru nohama, vložíte do vody. Šáchor pouští kořínky rychle.

 

2. Trnová (Kristova) koruna

Tuhle rostlinku osobně miluju. Je to jeden z mála kaktusů, které mám. Já osobně kaktusy nepěstuji. A to z toho důvodu, že rostou celkem pomalu. To ovšem neplatí o trnové koruně. Trnová koruna také krásně kvete a to celé léto. Její červené kvítky jsou drobné, ale většinou je jich mnoho.

Jak se o Trnovou Korunu starat?

Trnová Koruna má ráda slunečné a teplé místo. Pokud chcete, aby byla rostlinka hezky košatá, tak je dobré jí čas od času přerostlé šlahouny zaříznout. Pozor ovšem na bílou tekutinu, kterou rostlina vypouští. Ta je jedovatá. Pokud se rozhodnete ji přesadit, vyberte řízek, který necháte zaschnout. Pak už ho stačí zapíchnou do země a čekat. Řízek se ujímá většinou do měsíce. Zálivka u rostlinky nemusí být tak častá. Nejlépe taková, aby nevyschnul kořenový bal.

 

3. Kalonchoe

Další z rostlinek, kterou miluju. A to proto, že tahle květina je nejen nenáročná na pěstování, ale pořád kvete. Já mám Kalonchie dvě. Červenou a žlutou. Na trhu je ale hned několik druhů barev. Bílé, červené, žluté, růžové, Oranžové, dokonce i světle modré.

Jak se o Kalonchii starat?

Rostlina má ráda hodně světla a tepla. Především v zimě. Rostlinka nepotřebuje rosit a se zaléváním je to podobné. Zaléváme ji až tehdy, kdy je kořenový bal suchý. Říká, se, že Kalonchie je rostlina krátkého dne. To znamená, že pokud chceme, aby neustále kvetla, je dobré jí zastinovat. A to od 17 do 8 hodin ráno. Já to ovšem nedělám a rostlince se daří.

 

4. Voskovka

Voskovku jistě mnoho z vás zná. Je to taková ta babičkovská květina. Voskovka se ráda pne. Dorůstá až několika metrů. Můžeme ji nechat pnout, nebo se dost často dělá takové to klubíčko. Voskovka velmi dobře snáší pokojovou teplotu. Nemá ráda přímé slunce. Dokonce jí nevadí polostín. Pokud se o ní dobře staráme, tak nás odmění drobnými kvítky, které vypadají právě jako vytvarované z vosku. Květy ač jsou drobné, tak krásně a dost silně voní.

Jak se o Voskovku starat?

Jak už jsem napsal, tak má ráda voskovka polostín. V zimě jí nevadí ani klid s mírnou zálivkou v chladnější místnosti. V létě voskovku zaléváme tak jednou, maximálně dvakrát týdně. V zimě tak jednou za dva týdny. Voskovku množíme řízky. Nejlépe takovými, které obsahují dva listy na stonku, které vložíme do vody.

 

Tak a to je v tomhle květinovém článku zase všechno. Jak jsem psal na začátku, tak je jistý, že pokračování článku bude, protože jsem zjistil, že s rostlinkama, které jsem vám ukázal, nejsem ještě ani v polovině. Pokud by jste měli ještě nějaké dotazy ohledně pokojovek, které jsem vám představil, tak mi napište na můj Instagram, kde vám rád odpovím. Mějte se hezky. První část článku najdeš TADY.

 

 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *