Článek: Moje pokojovky 1.část

Na Instagramu jsem měl vždycky hodně reakcí na stories, kde jsem ukázal svoje pokojový kytky, a tak jsem se rozhodl, že napíšu článek, kde vám svoje pokojovky ukážu. A protože jich mám mega hodně, tak to nebude jeden, ani dva, ale mnoho článků. V článku najdete jak fotky kytek, tak jsem se snažil i třeba popsat, jak se o květinu starat. Mimochodem jsem zjistil, že na focení kytek musí mít člověk asi talent, páč mě to vůbec nešlo.

 

1. Pilea

Tak tahle pokojovka se posledních pár let vyskytuje snad v každé domácnosti. Já mám tuhle kytičku od babičky. Stejně tak jako většinu kytek. A je to jedna z těch, která je málo náročná na starání se o ní. Jinak jsem se teda v knížce dočetl, že tahle květina patří mezi kopřivovité a pochází z jižní Číny. Dorůstá asi 30 cm na výšku i na šířku, je to vzpřímený sukulent s kulatými, tmavě zelenými listy na dlouhém řapíku.

Jak se o Pileu starat?

Pilea má ráda stinnější místo s rozptýleným světlem. Rostlina by se měla zalévat zhruba dvakrát týdně. V zimním období jednou za týden. Mezi zálivkami by měl substrát úplně vyschnout. Což je výhoda, pro ty, kteří zapomínají zalévat. Pilea má dokonce ráda rosení.

 

2. Podénka světlá

U téhle rostliny si nejsem jak jí říkáte vy. Podénka, Podeňka, Voděnka, Blázen, Tradescancie. Pro tuhle rostlinku je snad nekonečno názvů. Každopádně se opět jedná o pěstitelský nezmar. Tuhle rostlinku můžeme znát většinou od svých babiček. A ač je to stále oblíbená rostlina, tak v květinářstvích a zahradnictvích skoro vymizela. Její masité světle zelené listy jsou někdy zdobeny pruhováním a jindy jsou čistě zelené. Ty pruhované dobře rostou na východních, severních a západních oknech, budou se dobře vybarvovat. Dokonce starší rostliny kvetou nenápadnými bílými kvítky.

Jak se starat o voděnku?

Má ráda světlo i polostín, roste jak v zemi, tak ve vodě. Rychle roste, takže brzy s ní můžete vyzdobit celej byt. Na vlhkost také není náročná, když ji porosíte, bude vděčná, když ne, rostlinka si s tím hlavu také lámat nebude. Snáší dobře i suché prostředí. Je vhodná i na letnění, ale vyhněte se místům, kde na ni bude pražit letní slunce.  A rozmnožování je taky jednoduchý. Ulomíte šlahoun, hodíte ho do vody a za pár dní má rostlinka kořínky.

 

3. Africká kopřiva

Taky Coleus, nebo Pochvatec. Týhle krásky existuje na 120 druhů. Tahle kopřiva, která nepálí, je nejvděčnější kytka na pěstování vůbec. V bytových podmínkách se pěstují nejrůznější hybridy v nepřeberné barevné paletě listů, která sahá od bílé, krémové, zelené, nerůznější odstíny růžové, červené a fialové. Intenzita zbarvení na listech se odvíjí podle toho, kolik má kopřiva světla. Já jí mám nejraději na okně směrem na západ, kde se zbarvuje právě do takových barev (i tmavších, tohle jsou mladé výhonky), jako vidíte na fotce. V prostorách, kde vám na kopřivu svítit sluníčko nebude, ztrácí barvu a bude žíhaná, ale pouze v zelených odstínech. Jelikož se kopřiva snadno a rychle rozmnožuje, tak si jí na léto dávám i do truhlíků ven na okna, kde se krásně vyjímá.

Jak se o Africkou kopřivu starat?

Já tuhle krásku nenechávám přerůstat, protože potom dřevnatí a ztrácí na kráse, takže jí často zaštipuju. V celku je jedno jak, protože jí to neublíží. Stejně tak jí nenechávám kvést. Jakmile vidím, že vyhání na květ, tak ho ulomím. Kopřiva totiž květem ztrácí sílu a barvu. Pokud jí umístíte na slunné místo, tak jí nesmíte zapomínat zalévat. Já jí zalévám zhruba co tři dny. Snese nepravidelnou zálivku, nevadí jí ani vyschlý substrát, ale je lepší jí nenechat vyschnout. A množení je taky jednoduchý. Prostě ulomíte výhonek, prdnete do vody a za pár dní už kopřiva vyhání kořínky. Do konce mi takhle ve vodě žije už půl roku, To ovšem neroste.

 

4. Ledviník

U téhle rostliny nevím přesně druhý název, jelikož je jich také několik druhů. Nejznámější je s kratšími listy, jiný než vidíte na fotce. Tuhle kapradinu ovšem miluju. Je také nenáročná. A pozor! Tahle rostlinka umí zachycovat špatné látky ve vzduchu a tím ho čistit. V pozdějším věku dorůstá do větších rozměrů, jeho listy mohou být až 75 centimetrů dlouhé. A roste velmi rychle. Pokud má ty nejlepší podmínky, může svoji velikost během jednoho roku až zdvojnásobit. Určitě jí neuškodí, když jí jednou za týden porosíte. Pozor, rostlina má vzdušné kořeny, které nesmíte střihat. Já jí mám třeba na skříni a kořeny směřuji za ní.

Jak se o Ledviník starat?

Opět je to nenáročná rostlina, Takže stačí jednou týdně trochu zalít a orosit. Na rozmnožování je to horší, protože to se dělá u starších rostlin dělením, když se přesazuje.

 

Tak a to je z první části o mých pokojovkách všechno. Doufám, že se článek líbil a dejte mi vědět na Instagramu, jestli máte některou z těchto rostlinek doma. Budu se těšit u pokračování článku. Nezapomeňte ho nasdílet na svoje socky.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *